Günün Tarihi:25 Kasım 2020

Gazilerden barış mesajları


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı öğrencileri gazileri misafir etti.

Önemine

Sakarya Muharip Gaziler Derneği Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Erol Demir, Kıbrıs Gazisi Hüseyin Cantaez ile Kore Gazisi Selim Demir bir ders kapsamında katıldıkları programda barışın önemine değindi, savaşın meydana getirdiği yaralardan bahsetti.

Kıbrıs harekatı

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi dersinde Yrd. Doç. Dr. Hülya Çelik rehberliğinde geleceğin öğretmenlerine “Sözlü Tarih” yöntemiyle Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı konusunda yaşadıklarını anlatan gaziler ayakta alkışlandı. Sözlü tarih yöntemi ile geçmiş, şimdi ve gelecek ile ilgili önemli mesajlar verdi. Program sonunda ise gazilerle bol bol özçekim gerçekleştirildi.

Anlattılar

Başkan Demir ve Gazi Cantaez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne barış amacıyla harekatın yapıldığını ve o dönemlerde Türk vatandaşların çeşitli insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarını dile getirdi. Demir ve Cantaez, barış harekatının nasıl olduğunu, hangi zorluklarla karşılaştıkları konusunda bilgiler verdi, öğretmen adayı öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Savaş iyi değil

Kore Savaşı hakkında bilgi veren Gazi Selim Demir ise, göğüs göğüse çarpışmalar yaşadıklarını dile getirdi. Savaşlara katılan biri olarak öğrencilere “Önce barış” mesajı veren Demir, “Harp tavsiye edilecek bir şey değil. 50 yıl geriye gidiyor bir ülke. Güç kullanmak işe yaramıyor. Sorunlar masa başında kalemle çözülmeli. Harp, savaş iyi bir şey değil. Olmasın hiçbir yerde” dedi.

Kore gazisi

Güney Kore halkının yapılan hizmetlerden dolayı Türkleri çok sevdiğini dile getiren Gazi Selim Demir, çarpıcı bir de soru sordu. Demir şunları kaydetti, “Bugün Güney Kore dünyanın gelişmiş ülkesidir. Türkiye oradan yaklaşık 25-30 yıl önce harpten çıkmıştır. Ama bugün G.Kore ileri seviyededir. Bunun nedeni nedir? Bunu sordum. Çalışmak ve birliktelik. Bizler de çalışmalıyız.”

Birliktelik

Ders sonunda öğrencilerle birlikte verilen ortak mesajda ise Irak, Suriye gibi ülkelerde yaşanan savaş ortamları hatırlatılarak, “Ülkemizin, barışın kıymetini bilelim. Birlikte olalım. Birlikteliğimizi bozmayalım. Çalışalım. Eğitime önem verelim. Savaşın kazananı olmaz. Barışı koruyalım” vurgusu yapıldı. Ders sonunda Yrd. Doç Dr. Çelik ve öğrenciler gazilere teşekkür ederek plaket verdi. 

4 Aralık 2015 , Cuma Bu haber toplam 1065 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU