Günün Tarihi:19 Şubat 2020

‘Suyumuzun kalitesi dünya standartlarının üzerindedir’


SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, 6 arıtma tesisinden alınan numunelerin laboratuarlarda incelendiğini ve bu sonuçlara göre Sakarya’nın içme suyunun dünya standartlarının da üzerinde bir kaliteye sahip olduğunu açıkladı.

Arıtma tesisleri

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi kasım ayı içmesuyu analiz raporu açıklandı. Hızırilyas, Hacımercan, Kurtköy, Muradiye, Yeşilyurt ve Karapürçek İçmesuyu Arıtma Tesisleri çıkışlarından alınan numunelere göre Sakarya’nın suyu Türk Standartları, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı, Avrupa Birliği ile Sağlık Bakanlığı İnsanı Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’nde belirtilen değerlerin çok daha üzerinde bir kaliteye sahip.
Sakarya farkı
Analiz sonuçlarına SASKİ’nin kurumsal internet sayfasından ulaşılabileceğini belirten Rüstem Keleş, “Arıtma Tesislerimiz’in giriş ve çıkışlarından, şebekelerden sürekli numuneler almaktayız. Alınan numuneler akredite laboratuarımızda ve bağımsız laboratuarlarda analiz ediliyor. Bu sonuçlara göre de çeşmelere ulaştırdığımız içmesuyunun son derece sağlıklı ve kaliteli olduğu görülüyor. Sakarya’da su gönül rahatlığıyla çeşmelerden içilebilir” diye konuştu.
PH ve bulanıklık değeri
Kasım ayı analiz sonuçlarını da değerlendiren Keleş, “İçme suyundaki en belirgin parametre PH değeridir. Bu değerin de dünya standardı 6,5-8,5 aralığındadır. Kasım ayı analiz sonuçlarına Hızırilyas Tesisleri’nden alınan içmesuyunun PH değeri 8,07’dir. İçmesuyunda diğer belirgin parametre de bulanıklık değeridir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) içmesuyundaki bulanıklık değerini maksimum 5 NTU olarak belirlemişken, yine Hızırilyas Tesislerimiz’de ölçülen değer 0,4 NTU’dur” dedi.
Yanlış bilgilendirme
Son günlerde arıtma cihazı satıcılarının içmesuyu kalitesi ile ilgili olarak vatandaşları yanlış bilgilendirdiklerine dair duyum aldıklarını da belirten Keleş, “Vatandaşlarımızın evlerine kabul ettikleri arıtma cihazı satıcıları, elektroliz yoluyla sudaki anyon ve katyonları ayrıştırıyor. Bu işlem sırasında insan sağlığına faydalı olan ve suyun içerisinde doğal olarak bulunan anyon ve katyonlar ayrıştığı için su kahverengi ve sarı rengini alıyor. Bu mineraller suda belli oranda bulunur ve insan sağlığı için gereklidir. Yapılan bu işlem içmesuyunun sağlıksız veya kalitesiz olduğunu göstermez” ifadelerini kullandı.
 

7 Aralık 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 755 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU