Günün Tarihi:22 Ekim 2021

'Ekmeğin kilosu 5 lirayı aşmaz'


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyeti bakanlıktaki makamında kabul etti. Kabul de gündemde olan ekmek fiyatları konuşuldu.

Gerileme
Kabulde ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, buğday üretiminin bakanlığın sorumluluğunda olduğunu fakat ekmek fiyatlarının belirlenmesinin serbest piyasa koşullarında gerçekleştirildiğini belirtti. Çelik, "Türkiye'de ekmeklik buğday denilen Anadolu Kırmızı Sert buğdayın 5 Aralık 2014 tarihindeki fiyatı ton başına 868 lira, 5 Aralık 2015'te ise aynı buğday çeşidinin ton fiyatı 845 lira oldu. Fiyatta yüzde 3'lük bir gerileme gerçekleşti" diye konuştu.

Un fiyatları
Stoklarda 4 milyon ton ekmeklik buğdayın bulunduğunun altını çizen Çelik, buğdayın tedarikinde herhangi bir sorunun olmadığını bildirdi. Çelik, rekolte açısından da bu yıl ihtiyaç olan 19 milyon ton civarındaki buğdaya karşılık 22,6 milyon tonluk bir üretimin söz konusu olduğunu dile getirerek, "Un fiyatlarının veya ekmeğin fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bu rakamlar çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Yapılan tüm değerlendirmeler, spekülatif değerlendirmelerdir" ifadelerini kullandı.

Şayia oluşturulmaya
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, ekmek fiyatlarına ilişkin, buğday fiyatlarında bir artışın söz konusu olmadığını söyledi.  Çelik, hükümet tarafından asgari ücretten kaynaklanabilecek üretime ve istihdama yansıyacak hususların ele alındığını ve ilgili bakanların şu an çalıştıklarını ifade ederek, "Şu an itibarıyla gerek buğday fiyatları, gerek stoklarımız, gerekse piyasa koşulları açısından fiyat artışını gerektirecek bir durum yok ama bu şekilde bir şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidardır. Tamamen spekülatif. Piyasada belki farklı emelleri, amaçları olan kişilerin yapmış oldukları bazı değerlendirmelerdir" dedi.

Rus çiftçisi
Faruk Çelik, Türkiye'nin Rusya'dan buğday ithal ettiğinin hatırlatılması ve bu ülkeden buğday alımının durdurulmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de, "Türkiye'nin, Rusya'nın 1 Ocak'tan sonra uygulayacağı yaş sebze meyve ile ilgili bazı kararları henüz uygulamaya girmiş değil. 1 Ocak itibarıyla girdiği an Türkiye'nin bu konularla ilgili alacağı önlemler gerekirse alınacak. Ancak şu anda Türkiye'nin bu anlamda ne kamuoyuna ne kendi iç bünyesinde deklare ettiği herhangi bir konu yok. Bizim 'Rus çiftçisini mağdur edeceğiz' diye bir çalışmamız, değerlendirmemiz söz konusu değil. Biz olayın diplomatik yollardan çözülmesi konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz” dedi.

Doğru bulmuyoruz
Bakan Çelik, “Uçak düşürülmesi olayının çiftçilerle bir ilgisi söz konusu değil. Bu boyutlara taşınmasını doğru bulmuyoruz. Diplomatik yollardan bu meselenin çözümünü beklemekteyiz. Yoksa fevri, aceleci bir kararla belki de Türkiye'ye hiç yakışmayacak bazı kararlar alınabilirdi. Türkiye köklü bir devlet ve iki devlet arası ilişkilere önem veren bir ülke. İki ülke arasındaki dostluğun devamında ısrarcı olan bir ülkeyiz" dedi.

Fiyat artışları
Balcı da ekmekteki fiyat oluşumlarına ilişkin haberleri değerlendirerek, 2,5 yıldır ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmadığını hatırlattı.  Son günlerde un fiyatlarındaki spekülatif fiyat artışları ile istihdam, akaryakıt, elektrik ve diğer girdilerdeki fiyat artışları sebebiyle esnafın rahat olmadığını dile getiren Balcı, fırıncı esnafının bu tür durumlarda hep soğuk kanlı olduğunu vurguladı.

250 gram
Balcı, esnafın halkın temel gıda maddesi ekmek konusunda en sağlıklı en doğru yol ne ise ona göre hareket ettiğini belirterek, "Geçmişte olduğu gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapacağı çalışma neticesinde oluşacak olan tabloya göre hareket edeceğimizi söyleyebiliriz. Maalesef kamuoyunda yer alan '250 gram ekmek fiyatı 1,5 lira olacak' ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bir fiyat artışı olsa dahi ki şu an itibarıyla böyle bir şey söz konusu değil, rakam böyle olmayacaktır” dedi.

Yetkisi yok
Balcı, “Biz Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak, yetkili kurum olarak ve fırıncı esnafı olarak hiçbir zaman bu oranda yüksek bir fiyat artışı ile halkımızın karşısına çıkmadık. Bugün yapılan açıklamaları da doğru bulmuyoruz. Yapan kişiler yetkili değildir. Ekmek Üreticileri Federasyonu 'Ekmeğe fiyat artışını düşünüyoruz veya düşünmüyoruz' kişiye söylerler düşünsen ne olur, düşünmesen ne olur. Bir yetkisi yok. İşin sahibi Türkiye'de faaliyet gösteren 23 bin fırıncımız Türkiye Fırıncılar Federasyonuna kayıtlı. Dolayısıyla fiyat verme yetkisi odalarımızda" dedi.

Fırıncı esnafı
Ülke genelinde bugün itibarıyla 250 gram ekmeğin 1 lira ve 1,25 liradan satıldığına dikkati çeken Balcı, "Toplamda da biz hiçbir zaman gelecek fiyat artışının 1,25 kuruş üzerinde olmaması yönünde gerekli hassasiyeti dün olduğu gibi bugün de fırıncı esnafı gösteriyor, göstermek zorunda" ifadesini kullandı.  Un fiyatlarındaki spekülatif artış ile ilgili çalışmaların Bakanlık tarafından yapılmasını istediklerini dile getiren Balcı, bu çalışmanın sonucunu da büyük bir sabırla bekleyeceklerini söyledi.

8 Aralık 2015 , Salı Bu haber toplam 847 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU