Günün Tarihi:28 Şubat 2020

Vali Avni Coş’tan İnsan Hakları kutlaması


Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

İlk imzalayan
Vali Hüseyin Avni Coş mesajında, “Birleşmiş Milletler Kurulu’nun 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul etmesi; İnsan haklarının uluslararası düzeyde korunmasına yönelik önemli ilk adım olması sebebiyle, 10 Aralık tarihi bütün dünya ülkelerinde ‘İnsan Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilanıyla insanların doğuştan gelen evrensel nitelikteki temel hak ve özgürlüklerinin tanınmasına ve korunmasına yönelik olarak atılan bu tarihi adımda Türkiye Beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer almıştır” dedi. 

Büyük önem
Vali Coş, “Ülkemizde bu güne kadar insan haklarının gelişmesi konusunda önemli mesafeler alınmıştır. Özellikle son yıllarda bu alanda gerekli yasal düzenlemeler yoluyla insan hakları kavramı toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilir ve yaşanır hale getirilmiştir.
Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi, ülkemizde de bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Günümüzde bile, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının korunmasında, gözetilmesinde maalesef Dünyanın birçok bölgesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır” dedi.

Elbirliğiyle
Vali Coş, “Kendi vatandaşlarının yaşam hakkını hiçe sayan, kendi insanına zulmeden rejimler, terör ve vandalizmi destekleyen illegal örgütlenmelerin eylemleriyle hergün yüzlerce masum insan yaşama hakkını kaybetmekte, yaralanmakta, binlerce çocuk korumasız kalmakta, milyonlarca insan yerinden yurdundan olmakta, mülteci durumuna düşmektedir. Bütün insanlığın bu elem ve ıztırap veren olayların ortadan kalkması için elbirliği yapması gerekmektedir. Günümüzde bazı büyük devletlerin ve onların güdümündeki uluslar arası örgütlerin “insan hakları” kavramını ideolojik yorum ve değerlendirmelere tabi tutarak, ülkesine, bölgesine göre farklı, çifte standartlı yaklaşımlar sergiledikleri görülmektedir” dedi.

Yozlaştırılması
Vali Coş, “Bazı ülkelerde yüzlerce insanın işkence ve kötü muamele sonucunda hayatını veya organlarını kaybetmesi görmezden gelinir iken, bazı ülkelerde terör örgütü mensuplarının eylemlerde ölmesi bile insan hakları sorunu haline getirilebilmektedir. İnsan Hakları kavramının, bu tür siyasi mülahazalarda yozlaştırılmasına karşı tüm insanlığın tepki ortaya koyması lazımdır. Bu duygu ve düşüncelerle; İnsan Hakları Günü’nün tüm mazlum ve mağdurların gözyaşının silinmesine vesile olmasını diliyor, Aziz Milletimizin saygıdeğer Sakaryalı Hemşehrilerimin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.

Ortak etkinlik
Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi ve İl İnsan Hakları Kurulunun ortak düzenlediği etkinlik bugün saat 14.30’da SAÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu konferans düzenlenecek. 

Konuşmacılar
SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Kalabalık, “Türkiye’de Sığınmacıların Hukuki Durumu”,  SAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Deniz Defne Kırlı Aydemir, “Türk Hukuku Kapsamında Çocuk Haklarına Bakış”, SAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi- İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Murat Erdem, “Türk Hukukunda İnsan Haklarının Mevzuat Çerçevesinde Korunma Yolları” konularında konuşacaklar. Konuşmalar sonrasında ödül töreni gerçekleşecek.
 

10 Aralık 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1663 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU