Günün Tarihi:17 Mayıs 2021

Elektronik tebligat dönemi


Vergi dairelerince düzenlenen ve mükellefler ile diğer muhataplarına 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrakın, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile elektronik ortamda tebliğ edilmesine, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlan

Akyazı Vergi Dairesi Müdürü Ali Ilgaz ve Gelir Uzmanı Şemsi İnal, konu ile ilgili olarak Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere Akyazı’da SESOB’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren 9 oda ile yine Akyazı’da faaliyetlerini sürdüren yerel gazetelerin ilçe temsilcileri ve internet sitelerini ziyaret ederek, e-tebligatla ilgili olarak bilgi alış-verişinde bulundu.


15 gün içinde
Ziyaretlerde bilgi veren Ilgaz ve İnal şunları söyledi; “Kurumlar Vergisi mükelleflerine zorunlu, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara (kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç) zorunlu, kendilerine e-tebligat yapılmasını talep edenlere isteğe bağlı olarak e-tebligat yapılacak. Tüzel kişiler vergi dairelerinden veya internet vergi dairesinden edinecekleri elektronik tebligat talep bildirimi (Şirketler ve Diğer Tüzel kişiler için) ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunacaklardır. 01.01.2016 tarihinden sonra mükellefiyet tesis ettiren kurumlar vergisi mükellefleri, işe başlama tarihini takip eden 15 gün içerisinde elektronik tebligat talep bildiriminde bulunmalıdırlar.


İsteğe bağlı
Gerçek kişiler vergi dairelerinden veya internet vergi dairesinden edinecekleri elektronik tebligat talep bildirimi (Gerçek kişiler için) ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunabilecekleri gibi internet vergi dairesini kullanarak da başvuruda bulunabilirler.
01.01.2016 tarihinden sonra mükellefiyet tesis ettiren gelir vergisi mükellefleri mükellefiyet tesisi sırasında elektronik tebligat bildirimini vergi dairesine vermelidirler. İsteğe bağlı olarak kendilerine e-tebligat yapılmasını talep eden tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayan teşekküller, elektronik tebligat talep bildirimi (Şirketler ve diğer tüzel kişiler için) katma değer vergisi veya gelir (stopaj) vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunabilirler. İsteğe bağlı olarak kendilerine e-tebligat yapılmasını talep eden gerçek kişiler ise elektronik tebligat talep bildirimi (Gerçek kişiler için) ile internet vergi dairesi aracılığı veya ikametgahlarının bulunduğu yer vergi dairesine başvuruda bulunabilirler.


Başvuru
e-tebligat başvurusu bizzat mükellef/kanuni temsilci tarafından yapılabileceği gibi, e-tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletname ile yetkili kılınan kişiler aracılığı ile de yapılabilir. Elektronik tebligat talep bildirimi ile bildirimde bulunan mükelleflere vergi dairesince müracaat anında sistem tarafından üretilen internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecek, böylece elektronik tebligat adresi edinmiş olacaklardır.


Adrese iletilecek
Mükelleflere e-tebligat yapıldığında, elektronik tebligat talep bildiriminde yer alan telefon numarası veya e-posta adreslerine SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.Vergi dairesi tarafından elektronik olarak imzalanan evrak, tebliğ yapılacak mükelleflerin elektronik tebligat adreslerine iletilecektir. E-tebligat ile gönderilen evrak, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak ve ayrıca posta yoluyla gönderilmeyecektir. Kural olarak e-tebligat sistemine dahil olanlar sistemden çıkamazlar.


Cezai işlem
e-tebligat sistemini kullanmak sorunda olup bildirimde bulunmayan ve e-tebligat sistemine dahil olmayanlara idare tarafından vergi usul kanununun mükerrer 355nci maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır. Bu mükellefler adına resen oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi bu mükelleflere tebliğ edilerek e-tebligat gönderimi başlatılacaktır. Tebligatların yanlış kişiler tarafından görülmesini engellemek için internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.”

Bilgi alış-verişi
Vergi Dairesi Müdürü Ali Ilgaz ve Gelir Uzmanı Şemsi İnal’ın ATSO’ya yaptıkları ziyareti değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Bayraktar; “Vergi müdürümüz ve gelir uzmanımızın odamıza yaptığı ziyarette konuştuğumuz konu yürürlüğe girecek olan e-tebligatla ilgiliydi. Karşılıklı olarak bilgi alış-verişinde bulunduk ve Vergi Müdürümüz’den aldığımız bilgileri hazırlayacağımız elektronik ortamda odamız üyelerine intikal ettireceğiz” dedi.

14 Aralık 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 947 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU