Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Sendikalardan iş güvencesi tepkisi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yeni hükümet döneminde 657 sayılı kanunun değiştirileceği yönündeki açıklamasına, sendika başkanlarından tepki geldi. Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve KESK Eğitim-Sen başkanları, iş güvencesinin kaldı

Paralel yapı
Memurların iş akdinin kutsal olarak kabul edildiğini söyleyen Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “657 sayılı kanunla bu da koruma altına alınmıştır. Bazı suçlar dışında bu kanun memurun haklarının korunmasını sağlamaktadır. Ancak devletin paralel yapı ile ilgili bir mücadelesi var. Bu yapının en önemli ayağı milli eğitimde. Bu yapı hükümetin yaptığı çalışmayı sabote eden ve Yeni Türkiye vizyonunu engellemeye çalışan bir yapı. 657 sayılı kanunun koruyucu niteliği nedeniyle bu yapıya çok müdahale edilemiyor. Bunu daha esnek hale getirmek için kanunda değişiklik yapılarak, paralel yapı ile mücadele edilmek isteniyor” dedi.


‘Sonuçları ağır olur’
Sendika olarak devlet memurlarının iş güvencesinin kaldırılmasından yana olmadıklarını da ifade eden Mengen, “Biz bunu desteklemiyoruz. Bir devlet memuru ihanet içindeyse bunun yaptırımları olmalı, ama iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir. İş güvencesinin kaldırılmasına kesinle karşıyız. Bunun başka bir çözümünün mutlaka bulunması gerekiyor. Devlet güvencesi ortadan kalkarsa çok kolay bir şekilde memurlar işlerinden edilebilir hale gelecek. Amirlerin baskısı artacak. Memurların üzerinde baskı oluşturacaktır. İyi niyetle yapılmak istenen bu düzenlemenin sonuçları ağır olabilir.

‘Etkilenecekler’
Türk Eğitim-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Mehmet Düzlü, “Devlet memurluğu güvencesinin neden verildiği önemli. Memurların siyasetçilerden ya da başka kimselerden etkilenmeden herkese eşit şekilde yaklaşabilmeleri için verilmiştir. Dolayısı ile bu güvencenin elinden alınması, memurların başkaları tarafından etkilenebileceği anlamına gelir. Ve bu yolu da açar. Biz bu nedenle güvencenin kalması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


İşbirliği
Devlet memurluğu güvencesinin kaldırılması ile memurların üzerinde baskı oluşacağını da belirten Düzlü, “Birer parti mensubu gibi davranmak zorunda kalacaklar. Bu kanun ıslah edilebilir. Uzun süredir yürüklükte olan bu kanunun güncellenmesi gerekiyor. Bizim en büyük sıkıntımız bunu güncellemiyoruz. Çağın gereklerine göre dizayn edilebilir, ancak sendikaların da görüşleri alınmalıdır. Direk iş güvencesi üzerinden olaya yaklaşmak ise art niyetlidir. Biz buna izin vermeyeceğiz, diğer sendikalarla da iş birliğine hazırız. Memurun işini yapması için güvencenin mutlaka olması gerekiyor” şeklinde konuştu.


Kurumsal kimlik
KESK Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Ali Yavuz Köse, “Kamunun kurumsal kimliği ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Çok fazla öğretmen adayı var ve bu kadar kadro yok. Bu nedenle özel okulları teşvik etme çabası içindeler. Bu kanunda yapılacak olan değişiklikle memurların güvencesi ortadan kaldırılacak ve öğretmen adayları özel sektöre yönlendirilecek. Paralel yapının bahane olduğunu düşünüyorum. İş güvenliği bir haktır” dedi.

‘Haklarımızdan geri dönmeyiz’
İş güvenliğinin kaldırılıp-kaldırılmayacağını memurlara sorulması gerektiğini söyleyen Köse, “Kamuda çalışanlara sorsunlar, sandığı ortaya koysunlar bakalım kim isteyecek? Sendikalar hak alma mücadelesi verir ve iş güvencesi için mücadele verir. Özel okullardaki maliyeti aşağıya çekmek istiyorlar. Özelleştirmeyi teşvik edip, öğretmen maliyetlerini de düşürmeye çalışıyorlar. Kamuda yüzde 6 öğretmen fazlası oluştu özel okullara yapılan destekleme ile. Bu öğretmen fazlalığını iş güvencesini kaldırdıktan sonra düşürmeye çalışacaklar. Ancak bizim kazanılmış haklarımız var, bedeller ödedik ve hiçbir hakkımızdan geri dönmeyiz. Ortak payda da diğer sendikalarla da beraber hareket edebiliriz” şeklinde konuştu.
 

16 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 733 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU