Günün Tarihi:2 Temmuz 2020

Şehrin ilk AKOM’u olacak


Şehrin ilk Afet Koordinasyon Merkezi Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “AKOM Projesi ile müdahale ve organizasyon süreçleri ile genel afet yapımızı güçlendirmiş olacağız” dedi.

Çalışmalar başladı
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tarafından şehre müjdesi verilen Afet Koordinasyon Merkezi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 1 Kasım seçimleri sonrasında altyapı ve üst yapıda başlatılan 101 milyon lira değerindeki yeni yatırımlar içerisinde yer alan şehrin ilk AKOM’u ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Toçoğlu, hedeflerinin Sakarya’nın afet yönetim altyapısını güçlendirmek olduğuna dikkat çekti.


Deprem riski
Sakarya’nın depremin kötü sonuçlarını yakından yaşamış bir şehir olduğunu hatırlatan Toçoğlu, “Sakarya, deprem risk haritasında oldukça kritik bir konumda yer alıyor. Buna mukabil 1999 depreminde yıkımın kötü sonuçlarını yakından hissetmiş bir şehiriz. Toplumsal hafızalarımızda depremin etkileri hala taze bir yer tutmakta. Bu da afetlerin oluş zamanlarının belli olmadığı ve afetler konusuna hazır olunması gerektiği gerçeğini aklımızdan çıkarmamamıza neden oluyor” diye konuştu.


Acı deneyim
Afet anlarında olası müdahalelerin önemine de değinen Toçoğlu, “Geçmiş dönemlerde yaşadığımız acı deneyimlerin gelecekte de yaşanmaması için çok çeşitli çalışmalar yapmaktayız. AKOM bu hassasiyetle projelendirilen bir yatırımdır. Olası afet durumlarında planlama ve koordinasyon insan hayatının kurtarılmasında çok önemli. İnşası devam eden AKOM Projesi ile müdahale ve organizasyon süreçleri ile genel afet yapımızı güçlendirmiş olacağız” dedi.


Proje hazırlandı
AKOM ile ilgili detayları da paylaşan Başkan Zeki Toçoğlu, “Proje üzerinde hazırlıklar yaparken dünyadaki benzer örnekler üzerinde ciddi çalışmalar yürüttük. Amerika Birleşik Devletleri ve sık sık afetlere maruz kalan Japonya’daki ilişkili kurum ve yapıları inceledik. ‘Modern bir afet yönetim merkezinde neler yer almalı?’ sorusu bizim için çok önemliydi. Süreç içerisinde hem sorunun cevabını bulduk, hem de bu gereklilikler çerçevesinde projemizi hazırladık. AKOM’u olası bir doğal afet karşısında kriz merkezi olarak kullanacağız” ifadelerini kullandı.


850 metrekareye
Yeni merkezde gerekli tüm teknolojik altyapının bulunduğunu aktaran Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar ise, “Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karşısında yükselen AKOM 850 metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. Merkezimizde operasyon, teknik destek, server, mekanik ve dinlenme odaları bulunacak. Ayrıca proje kapsamında eczane ve ofislerin yer alacağı, bin 700 metrekare kullanım alanlı bir bina inşa ediyoruz. Bu bölgede ekiplerimizin kolon dikme işlemleri sürüyor” ifadelerini kullandı.

18 Aralık 2015 , Cuma Bu haber toplam 860 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU