Günün Tarihi:26 Eylül 2020

‘Bağımlılık popüler sorun’


SAÜ tarafından düzenlenen ‘Algı Yönetimi ve Manipülasyon’ konulu etkinlikte konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin, popüler sorunlara değindi.

Etkinlik düzenlendi
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ortak Akıl Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Algı Yönetimi ve Manipülasyon’ isimli bir etkinlik düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin konuşmacı olarak katıldı. Dünyevileşme konusunda bireylerin ne tür algı yanılgıları içerisinde olduğunu, hangi konularda manipülasyona uğradığını anlatmak ve bu doğrultuda daha bilinçli bir nesil oluşturabilmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, popüler kültür ve dünyevileşme psikolojisi konuları ele alındı.


‘Bizzat karşılaşıyorum’
Meslek hayatında, pek çok uyuşturucu kullanmakta olan çocuklar ve gençlerle, boşanmış ailelerle, kaygı, panik atak ve depresyon gibi birçok sorun yaşayan kişilerle karşılaştığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin, “Sorunları sadece kitaptan okumuyorum, bizzat karşılaşıyorum. Modern psikoloji dediğimiz şey, insanların psikolojik dünyasına ait sorunları çözmek için ortaya çıkmış bir bilim. İlginç bir çağda yaşıyoruz. Çünkü biz, barış diyerek savaşların başlatıldığı, özgürlük diyerek tutsakların var edildiği ve sağlık diyerek de hastalıkların var edildiği bir dünyada yaşıyoruz” şeklinde konuştu.


Diplomalı cahil
“Günümüzde pek çok diplomalı cahille karşı karşıya kalıyoruz” diyen Gültekin; “Bilgi güçtür, ama bunu şu kavramla değiştirmekte fayda var; doğru bilgiyi yanlış bilgiden ayırt edebilmek güçtür. Bilgi teknolojilerinin geliştiği bu çağda, bizim önümüze sunulan bilgi bizim karar vermemizi, doğruya yönelmemizi kolaylaştırmıyor. Marka ve internet ve kumar bağımlılığı gibi sorunların hepsi popüler sorunlardır. Bir sorunun popülerleşmesi demek, sorunu konuşurken arttırmak ama aslında çözememek demektir. Popülerleşen bir zihin idiottur. İdiot, IQ düzeyi en düşük olan 0-25 arasındaki kitleyi ifade eder” diye konuştu.

18 Aralık 2015 , Cuma Bu haber toplam 1011 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU