Günün Tarihi:3 Haziran 2020

‘Peşlerini bırakmayacağız’


Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, kuyumcu esnaflarının sürekli maruz kaldıkları dolandırıcılık olaylarına karşı dernek olarak çalışma yaptıklarını söyledi.

Dolandırıcılık

Son zamanlarda artış gösteren kuyumcularda dolandırıcılık olayları sonrası çalışma başlatan Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği, esnafı bilinçlendirmeye çalışıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, dolandırıcılıkla ilgili dört davanın devam ettiğini söyledi. Son bir ay içerisinde kuyumculara gelen sahte para, ayarı düşük altın ve sahte altın üzerine açılmış dört ayrı davaları olduğunu söyleyen Serbes, “Artık yankesicilik, Adapazarı’ndaki kuyumcuları aldatmaya yönelik, yapılan hareketlere dernek olarak karar aldık peşini, izini bırakmayacağız. Emniyet teşkilatımız da bize çok büyük kolaylık sağlıyor bu konuda” diye konuştu.  

Network ağı

Sosyal iletişim ağı üzerinden kuyumcular arası bir network oluşturduklarını kaydeden Serbes: “Bu oluşturduğumuz networkte hırsızlık şubesi de var. Bu davalardan bir tanesi tutuklanma ile sonuçlandı. Bir tanesi denetimli serbestlik aldı. Bu şahıs tam kuyumcuları aldatmaya yönelik bir ürün olan 22 ayar bileklik başı ve sonu altın ortası bakır kalın altın kaplama idi. Takriben 10 mikron kaplama idi. 10 mikron çok ciddi bir kaplamadır. Bunun bilirkişiliği yapıldı ve savcılık bunun kuyumcuları aldatmaya yönelik olduğunu sordu ve yapılan tetkikler aldatmaya yönelik çıktı. Dünyanın en büyük dolandırıcılığı para, altın ve mücevher üzerine oluyor” dedi.

Bilgilendirme

Sahte para konusunda ülkede bulunan tüm STK, oda ve dernekleri bilgilendirdiğini de söyleyen Başkan Serbes, “Sahte para konusunda tüm ülkede oda ve derneklere bilgilendirmesini yaptık. Bize gelen sahte paranın 15 çeşidi varmış. Bu 15 çeşidin ilk 5’e gireni bu. Tehlikeli olan bu 500 Euro’dur. Çünkü makine bunu ayırt etmiyor. Para makinelerinin güncellenmesini yaptık. Artık makinelerimiz ayırt edebiliyor” diye konuştu. Kuyumcular Dünyası adıyla açılan sosyal medya sayfasını tüm vatandaşların takip edebileceğini söyleyen Serkan Serbes, “Kuyumcuların Dünyası isimli bir sosyal medya sayfası var. Bu İstanbul’dan yönetilen bir sosyal ağdır. Bunu herkes bunu beğensin ve takip etsin. Takibine alırsa bütün Türkiye’de yapılan dolandırıcılıkları bizimde oraya sunduğumuz olaylardan haberdar olabilir, bilgilenebilirler" ifadelerini kullandı.

20 Aralık 2015 , Pazar Bu haber toplam 734 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU