Günün Tarihi:10 Nisan 2020

“İsraf kötüdür, tasarruf iyidir"


Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Benim kamudaki israftan bahsetmemi, filan yerlere bir mesaj olarak algılamaya çalışanlar varsa, boşuna emek sarf ediyorlar. Doğruları söyleme gayreti içerisindeyiz, elbette ülkemizde bu anlamda yapılan hizmetleri de

Öğrenen birileri

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Sakarya Temsilciliğince Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Kamu Kesiminde İsraf ve Önlenmesi Yolları" konulu konferansa katılan Bülent Arınç, burada konferans vereceğini öğrenen birilerinin bir web sitesinde bir şeyler yazdığını belirtti. Konferansa Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Ulusal konu

"Ola ki birileri benim buraya niçin, ne amaçla geldiğimi, neler konuşacağımı çok merak ediyor" ifadelerini kullanan Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu meraklarını izale etmek bakımından başta birkaç cümle söyleyeyim ki sonuna kadar bekleyip üzülmesinler. Burada kimseyi kızdıracak hiçbir söz söylemeyeceğim. AK Parti aleyhinde bir siyasi konuşma yapmayacağım. Çünkü israf konusu, bir partinin binasına sığacak kadar küçük bir şey değildir. Bence herkesi ilgilendiren, ulusal bir konudur. İsraf kötüdür, tasarruf iyidir."

İsraf kötüdür

Bir ülkeyi ayakta tutacak olan şeylerin, israftan uzaklaşmak olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, şunları söyledi: "Bir evi ayakta tutan, bir insanın geçimini temin eden şey, yokluk, kıtlık ve darlık görmemesi için uyması gereken prensipler neyse biz bunları yüzyıllar boyu takip ediyor ve bizi var eden sebeplerin başında biliyoruz. Dolayısıyla, israfın kötü olduğunu herkes söyler, ben 'iyidir' diyeni duymadım. Ama savurganlığın bazen yolsuzluklarla birlikte anıldığını, aralarında nüans farkı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Yolsuzlukta kötüdür, israf da kötüdür. Biz, kötü olan şeylere elbette karşı oluruz, onları yapmamaya çalışırız, onlar hakkında bir mücadele yürütülüyorsa bu mücadeleyi de hep birlikte yürütmeye gayret ederiz."

Kamuda israf

Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu konuda geçmişten bu yana kendi özel hayatımdan TBMM Başkanlığım dönemine, Başbakan Yardımcılığı dönemine kadar israfla mücadeleye addetmiş bir insan olarak biliniyorum. Adım, 'tasarrufçu başkana' çıkmıştı, bundan da hiç yüksünmedim. Bu bakımdan benim kamudaki israftan bahsetmemi, filan yerlere bir mesaj olarak algılamaya çalışanlar varsa boşuna emek sarf ediyorlar. Biz, doğruları söyleme gayreti içerisindeyiz, elbette ülkemizde bu anlamda yapılan çok hayırlı hizmetleri de yakinen biliyoruz.”

Vatanseverlik

Arınç, “Hatta ben hükümetteyken, 25 dönüşüm programını uzun süre çalışarak Kalkınma Bakanlığıyla ortaya çıkarmış ve geçen yılın sonunda aralıkta öncelikli dönüşüm programları eylem planlarını hazırlayarak hem Resmi Gazete'de ilan etmiş hem de kamu yoluyla paylaşmıştık. Dolayısıyla ondan önceki hükumetlerin de son hükümetimizin de israfla mücadele konusunda fevkalade büyük bir çaba içerisinde olduğunu önceden söylemeliyim. Bu bir vatanseverliktir, bu ülkeyi seven insanların da yapabileceği işlerin başında gelmektedir."

Hayır, hasenat

Bülent Arınç, israfın olmaması durumunda insanların çok rahatlıkla geçinebileceğini belirterek, daha çok hayır, hasenat yaparak başkalarının sorunlarıyla ilgilenebileceğini kaydetti.

Bireysel israf

Kamudaki israfın şüphesiz hükümetlerin ve bürokrasinin muhatabı olduğu bir konu olduğuna işaret eden Arınç, "Ve biraz daha bununla mücadele kolaydır. Hükümetimiz, israfla mücadele ve tasarrufa yönelme konusunu acil bir eylem planıyla ortaya koymuşsa 'hükümet bu konuda kararlıdır' dersiniz. Bürokraside de herkes üzerine düşeni yaparsa mesele kalmaz. Oysa bireysel israfla mücadele, bir eğitim konusu, bir inanç konusu, bizzat malzemesi insan olan bir meseleyi karşımıza getiriyor" diye konuştu.

İşi sürdürmeye

Kamudaki israfla mücadelenin aslında sanıldığı kadar kolay olmadığını vurgulayan Arınç, şöyle dedi: "Çünkü o mücadeleyi yapacak olan da nihayetinde insandır. İnanmazsa ne kadar genelge gönderirseniz gönderin, yapmaz. Yine bildiğini yapar. İnsanlar yaşadıkları gibi inanmaya, yaşadıkları gibi elbette bu işi sürdürmeye niyetlilerse sizin genelgeleriniz çoğu zaman kar etmez. Bu sefer de başka şeyler yaparlar, yine amacınıza ulaşamazsınız."  

Protesto girişimi

Öte yandan, Bülent Arınç'ın konuşmasını tamamlamasının ardından, bir öğrenci tarafından protesto edilmek istendi. Öğrenci salonda bulunan görevlilerce uzaklaştırıldı. Arınç da bunun üzerine "8-10 kişi bunu yapar, bunlar kadroludurlar ve seyyardırlar. Gittiğim her yere gelirler, eksik olmasınlar. Onlar gelince benim için daha keyifli oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, konferans salonu önünde de Bülent Arınç'ı protesto eden 6 öğrenci, polis ekiplerince gözaltına alındı.

20 Aralık 2015 , Pazar Bu haber toplam 1020 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU