Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

Obezite hastaları için Umut oldu


Obez hastaları için Sakarya Üniversitesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başlanan ameliyatlar umut oldu. Bugüne kadar 4 hasta, mide küçültme ameliyatı olurken, hastaların 6 ay ila 1 sene içinde yüzde 40-45 oranında kilo vermezi bekleniyor.

Riski az

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroentereloji Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Karaman’ın yaptığı ameliyatlar, Sakaryalı obezite hastaları için umut oldu. Yaklaşık 1,5 aydır başladığı hastalarına Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Midenin tüp haline getirilmesi) ameliyatları yapan Karaman, yöntemin dünyada en az riskli ve en çok kullanılan yöntem olduğunu söyledi. 2013 yılında Sakarya’ya gelen ve son olarak Mayıs-Ağustos ayında ABD’de Obezite Cerrahisi ile ilgili son gelişmeleri takip eden Doç.Dr. Karaman son olarak 135 kg ağırlığında olan 24 yaşındaki Cemal Adıyaman’ı ameliyat etti.
Yüzde 40
Ameliyatlarda herhangi bir sorun yaşanmadığını vurgulayan Karaman şunları kaydetti; “Vücut kitle endeksleri 40 ve üzerinde olan obez hastaları ameliyat ediyoruz. Ülkemizde SGK vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastaların masraflarını karşılamaktadır. Yapılan obezite ameliyatları ile biz hastalarımızın hızlı şekilde kilo vermelerini sağlamaktayız. Ameliyatlar sonrasında ciddi sağlık problemlerinin önemli bir kısmının düzeldiği bilinmekte. Önceki yıllarda mideye kelepçe takılarak yapılan cerrahi müdahale artık güncelliğini kaybetmeye başladı.
Müracaatlar
Bir-iki tane majör ameliyat var. Bir tanesi mideyi tüp haline getiren ‘sleeve gastrektomi’ dediğimiz yöntem, diğeri de ‘gastrik bypass’ dediğimiz, hem midenin bir kısmını alıyoruz hem de ince bağırsakların önemli bir kısmının alınması dediğimiz yöntemler var. Her iki yöntemde de ciddi kilo verilmesi sağlanmakta. Hastalar 6 ay ila 1 sene süre içerisinde vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 40-45’ini bu ameliyat sonrasında vermektedir. Sakarya’da bu ameliyatlar yeni başladı. Hastanemizin imkanları sayesinde, 25-30 hasta müracaat etti.”

 

23 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 887 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU