Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Akif’i kabrinde andılar


Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün önderliğindeki Mehmet Akif Okuma Grupları, İstiklal Şairini vefatının 79. Yılında kabri başında andı. Okuma gruplarının Sakarya ayağını oluşturan Milli Türk Talebe Birliği temsilcileri, vatan

Engel olundu

Sakarya, Kocaeli, Bolu, Aksaray, Çorum, Nevşehir, Konya, Akşehir, Ankara, Kastamonu, Edirne, Balıkesir, Burdur ve Adana Okuma Gruplarını temsilen bildiriyi okuyan Milli Türk Talebe Birliği Sakarya İl Başkanı Özcan Ayma, Mehmet Akif’e seslenerek “1936 yılının Aralık 27’sinde seni ebediyete yolcu etmiştik. Kimsesiz bir garibin cenazesi gibi musalla taşına yerleştirilen tabutun gözlerden kaçırılarak, resmi tören yapılmasına engel olunmuştu. O gün sana, hatırana ve bir miras olarak bıraktığın davana,  başta ‘Asım’ın Nesli’ dediğin gençler olmak üzere, bu aziz millet sahip çıkmıştı” dedi.

Şükranla anmak
Ayma, “O gün, fâni vücudunu aziz bir emanet olarak toprağa teslim eden gençlik, seni tarihe gömmek ve ebediyen unutturmak isteyenleri unutmadığı gibi, bir varoluş mücadelesi olan kutsal davanı, ebedi miras olarak yaşama ve yaşatma sorumluluğunu da gönlüne yerleştirdi. İşte bugün, her biri istikbalin Asım’ı olmaya çalışan binlerce genç gibi, ‘Mehmet Akif Okuma Grubu’na mensup gençler olarak, vefatından tam 79 yıl sonra seni, bir kez daha şükranla anmak, seni ve eserlerini okumak ve anlamak, yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldik.” dedi.

Asım nesli
Ayma, “Biz ‘Mehmet Akif Okuma Grupları’na mensup gençler olarak, ‘Asımın Nesli’ olmaya talibiz. Bizler, belki de senin en büyük eserin olan bu dünyadaki hayatın başta olmak üzere,  temel eserlerini ve hakkında yazılan kıymet ifade eden 30 kitabı okumaya karar verdik. Halen 13 Şehirde devam eden okumalarımızla, 2016 yılında, yani 80. Vefat yılında kapsamlı programlar yapmayı planlıyoruz. Her dizesi, her cümlesi, hatta her kelimesi davasına iman etmiş samimi bir insanın duygu ve düşünceleri olan şiirlerini, yazılarını, vaazlarını okuyacağız,  anlamaya ve düzenlediğimiz toplantılarla anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

29 Aralık 2015 , Salı Bu haber toplam 922 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU