Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Uzunçarşı için yeni teklif


Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek olan Uzunçarşı’da esnaflardan yeni bir teklif geldi. Esnafların avukatı olan Vacit Öktem yaptığı açıklamada, “ Çarşı içinde bulunan tarihi eserler aynı şekilde korunacak. Esnaflarımız da bu tarihi eserleri

Tarihi bina
Uzun Çarşı esnaflarının avukatlığını yapan Vacit Öktem çarşının restorasyonu konusunda yeni bir teklif sunduklarını açıkladı. Öktem, “ Uzunçarşı’da kamulaştırma yapılacak ve bu kamulaştırmada tarihi eserlerin aynen korunması hedefleniyor bu doğru bir karar. Tarihi eserler korunmalı. Bu eserlerden bir tanesi de Şekerbank’ın bulunduğu bina. Binaları kamulaştırma yapılacak olan esnaflarımız bu bina baz alınarak kendi binaları konusunda izin istiyorlar. Bu binanın hiza alınmasını ve bunu geçen binaların üstlerinin kamulaştırma parası ödenmeden alınmasını teklif ediyorlar” dedi.

Makul teklif
Bu düşüncenin makul olduğunu söyleyen Öktem, “ Eğer tarihi eser korunacaksa o hizadaki binalar kalsın, onun üstünü geçen yerler alınsın. Biz bunu belediyedeki toplantıda Genel Sekretere de söyledik, kendisine de makul geldi. Ancak bu durum belediye bürokratlarının işlerine gelmiyor. Çünkü yeni bürokratik işlemler yapmaları gerekecek. Yüksek Anıtlar Kurulu’nun buna izin vermeyeceğini söylüyorlar. Buna izin verebilirler çünkü oradaki mevcut tarihi eserleri bozmayacak bir teklif var” şeklinde konuştu.

İsen çözebilir
Anıtlar Kurulu’na yeni bir müracaat yapılması sonucunda konunun çözüme kavuşabileceğini söyleyen Öktem, “ Eğer bu şekilde çözüme kavuşursa da ne belediye bir kuruş kamulaştırma parası öder, ne de esnaflarımız mağdur olur. Gayet güzel bir eser ortaya çıkar. Anıtlar Kurulu işini çözebilecek isim de Milletvekilimiz Mustafa İsen’dir. Daha önce Kültür Bakanlığı’nda çalışmış bir isim el atarsa çok kolay şekilde çözebileceğini düşünüyorum. Ben orada yüksek binaları gidecek olan kişiler adına da söz verebilirim, hiç kimse belediyeden bir kuruş para istemeyecekler. Verilen teklifle tarihi binanın hizasında bir yapılaşma ortaya çıkacak” dedi.

Mağduriyet
Teklifin çok güzel olduğunu söyleyen Öktem, “Bu şekilde hem esnaf mağdur olmayacak, hem belediye mağdur olmayacak. Ortaya da güzel bir Uzunçarşı çıkacak. Estetik anlamda da güzel bir yapı olacak. Zeki Toçoğlu’nun da bu şekilde bir teklife olur demesi lazım ve ben kabul edeceğini de düşünüyorum. Ortak payda da buluşulması gerekiyor. Zeki Başkan Adapazarı’nda çok güzel projelere imza attı. Bu da çok önemli ve gerekli bir proje. Ama bu projede mağduriyetler söz konusu olacak. Bu nedenle herkesin kabul edeceği bu teklif güzel bir uzlaşmayı ortaya çıkarabilir” şeklinde konuştu.

Bilirkişi
Bilirkişiler konusunda da sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Öktem, “ Adapazarı Mahkemelerinden gelen bilirkişilerin kat başına 20-25 bin lira arasında kamulaştırma bedeli tespit ettiler. Bir katın bedelini 25 bin lira olarak belirlediler böyle bir şey olabilir mi?  Benim itirazım üzerine İzmit’ten bilirkişiler geldi ve daha önce 100 bin lira para verilen yerlere 500 bin lira para çıkardılar” dedi.

30 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 956 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU