Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Mevlana’yı anlattılar


Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda vuslatının 742’nci yıldönümünde Hz. Mevlana Orhangazi Kültür Merkezi’nde anıldı.

‘Mevlana budur’
Programda ilk olarak sözü alan Serdar Tuncer şunları söyledi; “Biz sanıyoruz ki; ‘sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.’ Bunun adı da hümanizm. Ne hümanizm bu, ne de Mevlana hümanisttir. Herhangi Müslüman biri hümanist olamaz. Hz. Mevlana kim o zaman? Kendi ifadeleriyle; ‘ben ömrüm yettiğince Kur’an’ın kölesi, Hazret-i Muhammed’in ayağının tozuyum” İşte Mevlana budur. Sosyal medyada gördüğünüz o sözlerin yarısından fazlası Mevlana’ya ait değildir”

‘Harmanlanabilir’
“Bir sözün Hz. Mevlana’ya ait olmadığını bilmemek kabul edilebilir bir şey. Ama sözün manasını anlayamamak başa çok iş açıyor. ‘Gel ne olursan ol yine gel’ sözünün Mevlana’ya ait olmadığını ben 2 yıl önce öğrendim. Ama şu var; Mevlana ve öğretisi ile bu söz harmanlanabilir. Gel deniyorsa, geldiğin gibi git mi deniyor? Bu bir ‘bırak gel’ çağrısıdır. İster Mecusi ol, ateşe tapmayı bırak da gel. İster putperest ol, putlarından bir sıyrılıver de gel. ‘Neysen öyle gel’ denmiyor. ‘Gel ama o uğraştığın şeyleri bir bırak, bize benze öyle dön’ deniyor”

Anısını paylaştı
Emin Işık ise, bir anısını paylaşarak şöyle konuştu; “Nurettin Topçu Hocamız hastaydı. Bir gün ziyaret ettim. Kendisine dedim ki; ‘Hocam inşallah son ilaçların faydası dokunur, şifa bulursunuz.” O da bana; ‘Sonra ne olacak?’ dedi. Ben de ‘yazmaya devam edeceğiz hocam’ dedim. ‘Sizi okumaya devam edecekler, sizi anlayacaklar’ diye de ekledim. Şöyle derin bir ‘ah’ çekti hocamız ve ‘Mevlana’sını tanımayan bu millet beni tanımış ne olacak, tanımamış ne olacak’ dedi. ‘Bizim medeniyetimizin başlangıç noktası Mevlana olmalıdır’ diyordu hocamız. O hasretle de o görüşmemizden 3-4 gün sonra vefat etti”

Aklını kullanacak
Gençlere tavsiyelerde de bulunan Işık, “Akıl bize sadece vahyi anlamak için lazım. Dünyayı keşfetmek için akıl gerekli. Dünyayı kullanmak isteyen aklını kullanacak. Ama dini kazanmak isteyen kalbini kullanacak. ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diye başlıyoruz. Ne demek bu? Burada rahmeti ilahi vardır. Her işimize Allah’ın rahmetiyle, şefkatiyle ve merhametiyle başlarız” dedi.

 İl Müftüsü İlyas Serenli’nin de katıldığı gecede Serdar Tuncer toplumdaki Mevlana algısına dönük tespitlerini dile getirdi. Tuncer’in şiirleri dinletisi izleyenlerin büyük beğenisini kazanırken, programın devamında Emin Işık Hz. Mevlana’yı anlattı.

31 Aralık 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1225 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU