Günün Tarihi:21 Ekim 2020

Anne karnındaki bebeğe kan nakli gerçekleştirildi


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH) ilk kez anne karnındaki bebeğe kan transfüzyonu (nakli) büyük bir başarıyla gerçekleştirildi.

3 kişilik ekip

SAÜEAH Kadın Doğum Perinatoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özden, Dr. İlker Ali Çerçi ve Dr. İlknur Demir Karakılıç tarafından gebeliğinin 28. Haftasında olan Yeliz Mencik ‘in bebeğine anne karnında kan transfüzyonu (nakli) yapıldı.

2 kez kan nakledildi

Sakarya’da bir ilk olarak bu uygulama Prof. Dr. Selçuk Özden ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.  Kadın Doğum Kliniği Yüksek Riskli Gebe Polikliniği’ne müracaat eden Yeliz Mencik, 28 haftalık hamileydi ve bebeğinde ciddi derecede kansızlık tespit edildi. Tek şansı kan nakli olan bu bebeğe anne karnındayken üç hafta ara ile 2 kez başarıyla kan nakli gerçekleştirildi.

Başka ile gidilmesin

Gerçekleştirilen operasyonla ilgili bilgi veren, Prof. Dr. Selçuk Özden, “ İlimizde daha önce bu uygulama yapılamıyordu ve bebekler anne karnında ölüyor, ya da çok erken doğurtulmak zorunda kalıyorlardı. Ancak; artık anne karnındaki bebeğe kan nakli yapabilmekteyiz. Artık hastalarımız başka illerde çözüm aramak zorunda değiller” dedi. 

Bebek sağlıklı

Ayrıca anne karnındaki bebeğin kansızlık hastalığını ultrason ile tespit etmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Özden, Mencik bebeğin 28. haftadan 34. haftaya ve 1000 gr’dan 2250 grama ulaştığını ve gayet sağlıklı bir şekilde doğumun gerçekleştirildiğini söyledi.

Allah razı olsun

Doğum sonrası çok mutlu olan 35 yaşındaki anne Yeliz Mencik, “Bebeğin hareketlerinde belirgin bir yavaşlama hissedince, hastanede Yüksek Riskli Gebelik Polikliniği’ne yönlendirildik. Sağ olsunlar doktorlarımız çok ilgilendiler ve bebeğe doğum öncesi kan nakli yapılması gerektiğini söylediler. Biz de bunu kabul ettik. Her hafta kontrole çağırıldık, 28.  ve 32.  haftada hastaneye geldim ve bebeğe kan nakli gerçekleştirildi.  Bebeğin hareketlerinde azalma başlayınca 34. haftada sezeryan ile alındı. Şu an durumu çok iyi. Başta Selçuk Özden Hocamız olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Allah onlardan  razı olsun  “ dedi.

Neden kan nakli yapıldı?

Anne karnındaki bebeğin fetal anemi (kansızlık) hastalığına yakalanması sık görülmese de, görüldüğü zaman ölümcül sonuçları olabilmekte. Anne karnındaki bebekte anemi; kan uyuşmazlığı, fetal kalp hastalıkları gibi nedenlerle oluşabilir.  Tedavisi mümkündür ve anne karnındaki bebeğe kan transfüzyonu (nakli) yapılması şeklindedir. Erişkinlere kan verilmesi kolay bir uygulamadır ve hemen her hastanede yapılabilmektedir. Ancak, fetal transfüzyon (anne karnındaki bebeğe kan nakli) komplike bir olaydır ve ülkemizde pek az merkezde yapılabilmektedir.

 

15 Ocak 2016 , Cuma Bu haber toplam 5977 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU