Günün Tarihi:13 Nisan 2021

Karneler velilere verildi


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi, öğrencilerin karne almaya hazırlandığı bugünlerde Türkiye’ye örnek bir çalışmayı hayata geçirdi.

İlk kez
2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ereceği Cuma günü karne heyecanı yaşayacak yüzlerce öğrenci, ailelerinin yer aldığı programda bir ilke imza attı. Sosyal Gelişim Merkezi’nin hayata geçirdiği Türkiye’ye örnek çalışma ile ilk kez veliler de değerlendirmeye tabi tutuldu ve gerçekleştirilen tören ile karnelerini çocuklarının elinden aldı.

11 soruda
Veli karneleri sonuç ve değerlendirmelerin velilere ait olduğu bir özellik taşıdı. Velilerin çocukları ile birlikte cevapladıkları 11 sorunun yer aldığı karnede değerlendirmeler ise birbirinden farklı sonuçları ortaya koydu. Her soruda a, b, c ve d seçeneklerinin bulunduğu karnede yoğunlukta çıkan her bir seçenek için ayrı bir değerlendirme yapıldı. 11 soru içerisinden a şıkkının yoğunluk kazandığı bir karne; çocuğuna hem bir akademik kariyer hem de hayat başarısı için desteklerde bulunan bir veli profili anlamını taşıdı. Yoğunlukta çıkan b, c ve d seçenekleri için de ayrı yorumların yapıldığı gözlendi.

Mutlu çocuklar
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, örnek uygulama ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çocuklarımızın sadece akademik başarı kazanmalarını değil, sosyal yönden de gelişmelerini, arkadaşları ile güçlü iletişim kurmalarını ve kendileri ile barışık bireyler olmalarını istiyoruz. Eğitimlerimiz bu doğrultuda sürüyor. Bu sene bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Artık çocuklarımız karnelerini alırken aynı zamanda velilerimize de Sosyal Gelişim Merkezi tarafından karne dağıtımına başlıyoruz. Çünkü bir çocuğun akademik başarısında sadece çocuğun yeri değil, ailenin de büyük bir katkısı vardır. Biz mutlu çocuklar istiyoruz. Mutlu çocuk olmanın yolu da ailesiyle birlikte bolca vakit geçirebilmekten birlikte başarmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.

Başarısızlık
Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürü Psikolog Betül Karapınar ise,  “Biz karne gününden önce bir farkındalık oluşturalım istedik. O yüzden de bir gün öncesinden velilerimize çocuklarının elinden bir karne verelim diye düşündük. Akademik başarıların veya başarısızlıkların telafisi olabilir. Çocukluğun telafisi gerçekten yok. Çocukların sınav kaygısı beslediğini düşünüyoruz. İnşallah bu çalışma karne değerlendirmeleri konusunda toplumsal farkındalığı arttıracak. Çocuklarımızın mutlu oldukları takdirde başarılı olacaklarını da ispatlamış olacak” diye konuştu.

İyi notlar
SGM Öğretmenlerinden Sibel Gül, “Sosyal Gelişim Merkezi öğretmenleri olarak çocuklarımızın akademik başarısının yanında kişisel ve sosyal anlamda da gelişimlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Buradaki en büyük amacımız mutlu, sosyal, kendine güvenen çocuklar yetiştirebilmektir. Aynı zamanda bu karneyle annelerin kendileriyle bir empati kurmalarını istedik. İnşallah hedefimize ulaşırız. Zaten burada bulunmuş olmaları da ilk adımı attıklarını göstermekteler” derken öğrenci velisi Melike Önal ise, “Böyle bir çalışmanın içerisinde yer almak mutluluk verici. Faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum. İnşallah kızımda bize iyi notlar verir” ifadelerini kullandı.

23 Ocak 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 987 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU