Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Gümrük günü kutlandı!


Sakarya Gümrük Müdürü Dr. Mehmet Uğurlu ve gümrük personeli, Dünya Gümrük Günü nedeni ile kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

İmzalanmış
Çelenk töreninin ardından açıklamalarda bulunan Sakarya Gümrük Müdürü Dr. Mehmet Uğurlu, “Ülkemizin de kurucu üyesi olduğu ve halen 179 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanmış ve 1952 yılında yürürlüğe girmişti. Bu çerçevede örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde ve DGÖ merkezinde ‘Dünya Gümrük Günü’ olarak belirlenmiştir” dedi.

Kaçakçılık
Sakarya Gümrük Müdürlüğü olarak 2015 yılında 5 Milyon TL değerinde kaçak ürün ele geçirdiklerini söyleyen Uğurlu , “Bölge Müdürlüğümüz Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerince 2015 yılında 118 olayda başta belgede sahtecilik, aldatıcı işlem, akaryakıt, sigara, ticari eşya, ve insan kaçakçılığı olmak üzere 857 milyon 268 bin 302 TL değerinde kaçakçılık olayı yakalaması gerçekleşmiştir. Sakarya Gümrük Müdürlüğü olarak ta 2015 yılında toplamda 5 Milyon 404 Bin 176 TL tahmini değerinde kaçak sigara, eşya, ve akaryakıt ele geçirilmiştir” dedi.

İthalat ve ihracat
Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı 17 müdürlüğün 2015 yılında toplam 45 milyar dolar ithalat, 18 milyar dolar da ihracat yaptıklarını belirten Uğurlu, “Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı 17 müdürlükten, 2015 yılında 45,5 milyar dolar ithalat, 18,49 milyar Dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. Bölge Müdürlüğümüz Türkiye genelinde ithalatta ikinci sırada, ihracatta ise üçüncü sırada yer almaktadır” dedi.

Dış ticaret
Uğurlu, “ 63 milyar dolar dış ticaret hacmi ile Türkiye genelinin ithalatın yüzde 22’isini, ihracatın yüzde 13’isini Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 43’ünü, Türkiye otomotiv ithalatının yüzde 39’u bölgemizde gerçekleştirilmektedir. 19 Milyar 150 milyon TL katma değer vergisi ve gümrük vergisi tahsis edilmiştir. Sakarya Gümrük Müdürlüğümüzde 2015 yılında 200 milyon dolar ithalat, 488 milyon dolar ihracat yapılmış olup, 734 bin TL gümrük vergisi, 55 Milyon TL KDV, 65 Bin TL para cezası tahsil edilmiştir. Müdürlüğümüzde 36 personel görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Gümrükçülerden ziyaret

Gümrük Müdürü Mehmet Uğurlu, Müdür Yradımcısı Tufan Turgut ve Gümrük memuru Gülnihal Çelik, Gümrük’ten Sorumlu Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı ile birlikte, Gümrükgünü kapsamında Vali Hüseyin Avni Coş’u, makamında ziyaret ettiler. Müdür Uğurlu, Gümrük’ün çalışmaları hakkında Vali Coş’a bilgi verirken, Vali Coş’ta günü kutlayarak önemine vurgu yaptı.
 

27 Ocak 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 2023 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU