Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Kadına şiddette düşüş


Aile ve Sosyal Politikalar Sakarya İl Müdürlüğü, yeni hizmete giren Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ile ilgili kolluk birimlerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Jandarma 
İl Müdürü Mutlu Işıksu, Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama Merkezi Başkanı Nurgül Keser ile ilçelerden gelen emniyet ve jandarma personelinin katıldığı bilgilendirme toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

Şiddet türleri
Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Yadigar Ekerbiçer, merkez tarafından yürütülen hizmetler ile ilgili sunum yaparak katılımcılara, ŞÖNİM’lerin çalışma esasları, sunulan hizmetler, ihbar, şikayet ve başvuru yolları, şiddetin türleri ve etkileri, 6284 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun aracılığıyla alınan tedbir kararları, önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının hükümleri, barınma, sağlık, güvenlik, rehberlik danışmanlık hizmetleri, Emniyet, güvenlik, sağlık ve adlî birimler arası koordinasyon çalışmaları anlatıldı.

Gözden geçirdik
Toplantıda konuşan İl Müdürü Mutlu Işıksu, “Ailenin korunması ve şiddetin önlenmesine dair, hem sizin yaptığınız hem de bizim yaptığımız tüm çalışmaları gözden geçirmiş olduk.  6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Sakarya’da Şiddet Önleme ve İzleme Merkezini hizmete açtık ve hep birlikte çalışacağımız için sizlerle bir araya geldik” dedi.

Sevindirici veriler
Işıksu, “İlimizde 2014 yılına oranla 2015 yılında hem alınan tedbir kararlarında hem de kadın konukevinde misafir ettiğimiz hanımefendilerin sayısında düşüşler olmuştur. Sakarya’mız adına sevindirici bir tablo olduğunu söyleyebiliriz. Birlikte ve koordineli yapacağımız çalışmalarla bu verileri daha iyi seviyelere çekebileceğimizi de düşünüyoruz” dedi.

ŞÖNİMLER açık
Işıksu, “Gerek emniyet güçleri, gerek jandarma birimleri gece gündüz demeden toplum refahını sağlamaya çalışıyorlar. Biz de ŞÖNİM ile onların yüklerini hafifletiyor, şiddetin önleyici ve koruyucu bölümünde hizmet vermeye çalışıyoruz. Kadın konukevlerimizin adresleri gizli tutulmaktadır fakat ŞÖNİM’in adresi ve iletişim bilgileri açıktır. Bu alanda tek kapı-tek adres ŞÖNİM olacaktır. 7/24 esaslı çalışan bir birimi olduğu için, gereken her türlü desteği sizlere vermek için hazırız” dedi.

Şiddet olgusu 
Işıksu, “Sağlık, eğitim, hukuk, güvenlik, barınma gibi alanlarda şiddete karşı hep birlikte çözümler sunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak da, şiddet olgusunu önlemek kadar sonrasını takip etmenin de önemli olduğu bilincindeyiz. Bizler, hem önleyici hizmetleri hem de şiddet sonrasındaki takip sürecini önemsiyoruz. Bu merkez de, şiddet olgusunun nedenleri, varlığı ve sonuçlarıyla, tek elden ve çok yönlü mücadele edilebilmek amacıyla kurulmuştur” dedi.

Çözümler üretmek
Işıksu, “Bugünkü toplantının amaçlarından biri ŞÖNİM’e ilişkin bilgilendirme yapmak, bir diğeri ise sizlerin uygulamalarda yaşadığı sorunları tartışmak, hep birlikte çözümler üretmektir. Tam bir koordinasyon içinde, sahada çalışan sizlerle fikir alışverişi yaparak verilen hizmetin kalitesini en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz” dedi

30 Ocak 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1003 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU