Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

30 bin öğrenciye kalp taraması


Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Akdemir’in bu yılki hedefleri arasında Esentepe’de bulunan Mediko’yu Araştırma Merkezi yapmak, 30 bin lise öğrencisi 30 gönüllü ekip ve asistanlar eşliğinde sağlık taramasından geçirmek.

*Sakarya Üniversitesi’nin şehrimizle bütünleşmesine katkı sağlamak adına yeni bir yazı dizisi başlatıyoruz.  Sakarya Üniversitesi ve gazetemiz ortaklığında Fakültelerimizi ve Bölümlerimizi tanıtarak hem verilen eğitimleri kamuoyu ile paylaşarak, hem de üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilerimizi aydınlatmak istiyoruz.  Avrupa Mükemmellik Elçisi ödülüyle Avrupalı olan Üniversitemizin fakültelerinde değerli dekanlarımız ve bölüm başkanlarıyla gerçekleştireceğimiz yazı dizisinde ilkleri okuyacak ve detayları öğreneceksiniz. Bu dizinin gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü Basın Ofisi Yöneticileri ve personeline ayrıca teşekkür ediyorum.

*Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’nin genç fakültelerinden birisi ancak kısa sürede önde gelen tıp fakültelerinden birisi olmayı başardı. Pek çok alanda başarılı çalışmalara imza atan fakültenin uygulama hastanesi bölgenin sağlık merkezi olma yolunda ilerliyor. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir ile fakültenin gelişimini, hedeflerini ve gelecek yıl gerçekleştirecekleri projeleri gazetemize anlattı. İşte keyif ve ilgiyle okuyacağınız yazı dizisi…

Yabancı öğrencilerin Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ilgisi nasıl?
Şu anda yabancı uyruklu öğrenci oranımız bizim yüzde 12 civarında. Oldukça yüksek bir sayı bu. Dünyanın değişik ülkelerinden öğrencilerimiz var. Kosova, Makedonya, Almanya, Afganistan, Filistin, Yemen, Azerbaycan, Afrika’dan özellikle Nijer’den öğrencilerimiz var. Bu sene uzmanlık sınavlarında yabancı kontenjanını biraz arttırdık. Yabancı doktorların asistanların gelip hastanemizde eğitim almaları için onlara olanak tanıdık.

Tıp fakültesi aynı zamanda uzman doktor yetiştiren kurumlardır. Bu anlamda, uzmanlık eğitiminde ne durumdasınız?
Türkiye’nin en çok asistan alan hastanelerinden bin tanesiyiz. 158 asistanımız  var. Bu asistan doktorlar hastanede çalışıyor çoğunlukla. Uzmanlık eğitiminde de gayet kaliteli çok tercih edilen yerlerden birisiyiz. Artık bu konuda geleneği olan daha köklü bir kurum haline geldik. Bizim hastanelerimizde uzmanlığını tamamlayarak farklı yerlerde öğretim üyesi olanlar var. Mecburi hizmetini yapanlar var. Yani şöyle diyebiliriz her ay 3-4 tane doktorumuz burada uzmanlığını alıyor. Yani burada sürekli bir tıp eğitimi var. Süreç inanılmaz bir yoğunluk içerisinde devam ediyor.

Öğrenci faaliyetleri, öğrenci etkinlikleri sosyal anlamda ne gibi şeyler yapıldı?
Öğrencilerin sosyal olarak kendilerini geliştirmelerini çok önemsiyoruz. Dolayısıyla öğrenci etkinlikleri bizim için çok önemli. Bu etkinlikleri eğitimimizin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Ders programlarımızı öğrencilerle karşılıklı istişare içinde belirliyoruz. Öğrencilerimiz fakültemizde bulunan çeşitli öğrenci toplulukları bünyesinde yıl boyunca kan ve organ bağışı etkinliği, teknik geziler, sağlıklı yaşam ve doğa yürüyüşü, kültürel etkinlikler gibi birçok etkinlik düzenliyorlar. Dağcılık, bisiklet, tiyatro topluluklarımız var.

2016 yılı içinde gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz var mı?
Evet. Bu yıl içinde hayata geçireceğimiz çok önemli projelerimiz var. Bu yıl yapmayı düşündüğümüz önemli projelerden birisi Esentepe Kampusü’nde bulunan Mediko’yu sağlık ve araştırma merkezine dönüştüreceğiz. Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği Ana Bilim Dallarını oraya açtık. Burada sağlık hizmetlerinin yanında, sağlık politikaları, sağlık uygulamaları, bir takım taramalar, bilgilendirmeler, sağlıkla ilgili eğitimler, iş ve iş sağlığı güvenliği gibi konular ele alınacak. Bunun dışında sağlık taramaları yapacağız.

Mediko’dada hangi branşlar var?
Göğüs Hastalıkları ve Sigara Bırakma Polikliniği, Genel Cerrahi Polikliniği, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Polikliniği, Kardıoloji polikliniği, Diş Polikiniği, Genel Poliklinik, Acil Servis, Psikoteknik laboratuarı, Laboratuar, Psikolog Görüşme Odası, Röntgen Odası, Karanlık Oda, Müşahede Odası, Hemşire Odası gibi bölümler var ve bunu genişletiyoruz.

Sağlık taramasının kapsamı ne olacak?
Sakarya merkezde 12-16 yaş gurubu 30 bin lise öğrencisini sağlık taramasından geçireceğiz. Bunun için ekip ve malzeme hazırlıklarımızı tamamladık. Bu taramada, çocuklarda ve gençlerde ani kalp ölümü dediğimiz çocuk kalp krizlerinin, birdenbire ölümle sonuçlanan hastalıkların tespiti mümkün olabilecek. Bunun yanında, kalpte delik, tansiyon, şeker gibi saptanabilir diğer rahatsızlıkları da tarayacağız.

Taramalarda hastalığı rastlanırsa ne yapacak sınız?
Ayrıca çocuklarda, mesela 5-15 yaş gurubunda, geçirilen bademcikler ve tedavi edilmeyen sürekli eklem romatizma rahatsızlıkları sonucu kalp kapaklarının çürüdüğünü biliyoruz. Dolayısıyla tarama sonucu bu rahatsızlıkları da tespit edebileceğiz. Birçok veri elde edeceğiz. Burada iki temel hedefimiz var, birincisi kalp kapağı çürümesine yol açan bademcik rahatsızlıklarını ve toplumda çok sık görülen kalp kası hastalıklarını tespit etmek. Bu rahatsızlıklarda erken teşhis önemli. Dolayısıyla Sakarya’da öteden beri böyle bir taramayı düşünüyorduk.

Ne zaman başlıyor bu sağlık taraması?
Herhalde şubatta başlayacak. Şubat ayında bu projeye öğrencilerden de gönüllü olan 30 kişiyi dahil edeceğiz. Kendi öğrencilerimiz de etkinlik olarak da buna zaman zaman katılacaklar.
Bunun yanında ikinci bir taramamız Taraklı ilçesinde olacak. Geçen yıl deneme amaçlı yapmıştık. Bin civarında kişiye ulaştık. Mayıs-Haziran’a kadar tüm Taraklı’yı yaklaşık 8 bin kişiyi taramayı düşünüyoruz. Daha sonra buradan elde ettiğimiz verileri yayına çevirmeyi de düşünüyoruz.

İlimizde Tüp Bebek Merkezi kurulması üzerine çalışmalar olduğunu biliyoruz bu ne aşamada?
Bu yıl içindeki en büyük beklentilerimizden bir tanesi ilimizde bir Tüp Bebek yani Kısırlık Tedavi Merkezinin açılması olacak. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var. Öncelikle dört tane kadın doğum hocamız bu konuda sertifikasyon eğitimlerini tamamladı. Şu anda bu merkezin ihalesi yapılıyor.

Nerede kurulacak bu merkez?
Yerleşkemiz Korucuk’daki Eğitim Araştırma Hastanesi içinde kurulacak. Bu çok önemli bir gelişme bölgemiz için. İhale aşamasında şu anda kadrosu hazır, bu şekilde Haziran’a doğru hizmete girmesini bekliyoruz. 

Sakarya’da organ nakli ile ilgili hazırlıkların yapıldığını da biliyoruz ne zaman başlayacak?
Genel cerrahi ana bilim dalı bünyesinde kurulan organ nakli biriminin hizmete geçmesini umuyoruz bu yıl içinde. Burada karaciğer nakillerinin başlamasını bekliyoruz. Bu konuda gerekli izinler alında. Binada yer ayrıldı, yan dallar kuruldu, hocalar geliyor. Organ naklinin bu sene başlayacağını düşünüyoruz.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin uygulama hastanesi Sağlık Bakanlığının hastanesi. Bu durum bir zorluk yaratıyor mu? Tıp Fakültesinin kendi hastanesi olacak mı?
Afiliasyon sistemi artık ülkemizin bir sağlık politikası halini aldı. Bu sistem üniversiteleri bir çok yükten ve verimsiz çalışmadan kurtarıyor. Biz bunu en mükemmel şekilde uyguluyoruz. Türkiye’ye örneğiz bu konuda. Şu ana kadar yeni kurulan 15’e yakın tıp fakültesine aktif danışmanlık hizmeti veriyoruz. SAÜ Tıp Fakültesi bölgede cazibe merkezi olmaya başladı. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile birlikte Sakarya ve çevresindeki 2-2,5 milyon nüfusa hitap ediyor. Türkiye’deki en donanımlı hastanelerden birine sahibiz. Ameliyat robotumuz bile var. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu yıl bazı yeniliklere herkes şahit olacak.
 

1 Şubat 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 2636 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU