Günün Tarihi:28 Eylül 2020

İşte Dünya’nın tanıdığı Fakülte


Neredeyse yarım yüzyıla yaklaşan geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen Mühendislik Fakültelerinden birisi olan SAÜ Mühendislik Fakültesi’nin gelecek planlarını, hedeflerini Dekan Prof. Dr. Orhan Torkul ile konuştuk. Prof. Dr. Torkul, artık ikinci kuşak üniver

*Mühendislik Fakültesi, Sakarya Üniversitesi’nin en eski fakültesi. Aynı zamanda SAÜ’nün en önemli fakültelerinden birisi olan Mühendislik Fakültesinin çekirdeğini 1970 yılında kurulan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturuyor. Bu bölümünde en çok dikkat çeken ayrıncı ise kız öğrencilerin fazla olması. İşte keyif ve ilgisiyle okuyacağınız bir yazı dizisi daha

Mühendislik Fakültesinin köklü bir geçmişi var. Biraz fakültenin kuruluşundan bahseder misiniz?
Fakültemizin çekirdeğini 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturuyor. Yüksekokul, makine ve inşaat olmak üzere iki bölüme 160 öğrenci alarak öğretime başlıyor. Hemen bir yıl sonra 1971 yılında 1418 sayılı kanunla Sakarya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (SDMMA) adını alıyor. 1977 yılında iki bölüme ilave olarak İşletme Mühendisliği adıyla üçüncü bir bölüm açılıyor ki bu bölüm bugün Endüstri Mühendisliği diye adlandırılıyor. Ben de 1978 yılında bu bölüme öğrenci olarak girdim. 1980’de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Metalurji Mühendisliği bölümleri açılıyor ve böylece toplam 5 bölüm olmuş oluyor.

Kaç bölümümüz ve MYO’nuz var?
Yine 1980 yılı içinde yüksek lisans ve doktora programları başlıyor akademi bünyesinde. SDMMA, 1982 yılında çıkan kanunla İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Sakarya Mühendislik Fakültesi’ne dönüştürülüyor. Sakarya Mühendislik Fakültesi, Sakarya ve Düzce meslek yüksekokullarını da bünyesine alarak, 5 bölüm ve 2 MYO ile eğitim öğretimini sürdürüyor.

Kimya ve Jeodezi bölümü açılacak mı?
1992 yılında Sakarya Üniversitesi’ni kurulmasıyla birlikte Mühendislik Fakültesi, SAÜ’nün temel fakültelerinden birisi oluyor. Dolayısıyla Mühendislik Fakültesi, Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini oluşturuyor. Daha sonra 5 bölüme ilave olarak çevre, jeofizik ve gıda mühendisliği olmak üzere 3 tane daha bölüm açılıyor. Şu anda toplamda 8 bölümle fakültemiz eğitimimizi sürdürüyoruz. Kimya ve Jeodezi (Harita ve Kadastro) Mühendisliği bölümlerimiz de var ancak bunlara henüz öğrenci almıyoruz.

“İkinci kez akredite olduk” diye sözlerine devam eden Torkul şöyle konuşuyor;
Fakültemizin, 8 bölümümü şuan uluslararası geçerliliği olan Mühendislik Eğitim Programları ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) akreditasyonuna sahip. İlk 5 yıllık akreditasyonumuz bitti ve ikinci kez akredite olduk. MÜDEK tarafından 30 Temmuz 2017 tarihine kadar tüm bölümlerimiz akredite edilmiş olacak. Akreditasyon özellikle Avrupa Birliği veya dünyada üniversitemizin tanınırlığı açısından çok önemli.

Hocam bunu örneklendirebilir miyiz?
Örnek olarak geçen gün bir öğrencimizin anlattığını söyleyeyim: Viyana’ya yüksek lisans yapmaya gidiyor. Diyorlar ki biz Türkiye’de 20 tane üniversiteyi tanıyoruz. Diplomasının geçerli olduğu 20 üniversite var. Ancak bu 20 üniversitenin öğrencilerini direkt olarak alıyoruz. Bunlar MÜDEK akreditasyonu olan üniversiteler. Sakarya Üniversitesi’ni görünce tabii öğrencimiz seviniyor. Şunu söylemeye çalışıyorum, akreditasyon artık bu süreçte, Üçüncü Kuşak Üniversitelerde, dünya üniversitelerinde artık tanınırlık açışından en önemli olay haline geliyor. Özellikle mühendislikte. Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bunu başarmış durumda.

Öğrenci sayılarınız hakkında bilgi verir misiniz? Mühendisliği daha çok erkekler mi tercih ediyor?
Fakültemizin 10 bine yakın öğrencisi bulunuyor. Bunların yarıdan fazlası birinci öğretim. 2 bin kadar yükseklisans ve doktora öğrencimiz bulunuyor. Birinci öğretime baktığımız zaman bin 318 kız, 2 bin 868 erkek öğrencimiz var.

Kız öğrencilerin ilgisi dikkat çekici…
Güncel öğrenci sayımıza baktığımızda birinci öğretim kız ve erkek olarak ayırırsak bin 318 kız öğrencimiz, 2 bin 868 erkek öğrencimiz var. Gıda, Endüstri ve Çevre Mühendisliği bölümlerinde kız öğrenciler erkek öğrencilerin sayısını geçti. Endüstri mühendisliğinin % 69’u kız öğrencilerden oluşuyor. Bu her yıl daha da artıyor. Kız öğrencilerimiz daha hırslı ve daha idealistler. Dolayısıyla mühendislikte kız öğrenci oranı az denemez.

Akademisyen sayınız yeterli mi?
Fakültemizde, 50 profesör, 34 doçent, 104 yardımcı doçent, 96 araştırma görevlisi, 5 öğretim görevlisi 7 de uzmanımız var. Yani 300’e yakın öğretim elemanımız var. Bu oran Türkiye’ye göre çok iyi. Türkiye şartlarında diğer üniversitelere göre mühendislik fakültesinin durumu gayet iyi diyebiliyoruz. Ama bu demek değildir ki bizim öğretim görevlisine ihtiyacımız yok.

6 Şubat 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1505 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU