Günün Tarihi:12 Nisan 2021

Sahil ortaya çıktı!


Karasu’da Karadeniz Sahili’nde yaşanan kıyı erozyonunu önlemek amacıyla yapımına başlanan 27 adet dalgakıran inşaatının sonuna gelindi.

Binaları yok etti
Ulaştırma Bakanlığı’nca Karadeniz kıyısındaki çok sayıda ev ve iş yerinin tahribatına neden olan erozyonla mücadele çalışmalarının sonuna yaklaşıldı. Denizin 120 metre açığında, kıyıya paralel yapılan 27 adet dalgakıranların inşaatının bitme aşamasına gelindi. Geçtiğimiz yıllarda 10 km’lik sahil şeridinde dalgalar yüzünden 70 ev yıkılırken 140 ev de hasar görmüştü. Afetin boyutları üzerine Ulaştırma Bakanlığı çalışmalara başlayarak, toplam 27 adet dalgakıran inşaatının son aşamasına geldi.


Kum birikiyor
Kıyı tahkimatlarının yapımı için sahilden 150 metre denizin içine giriliyor ve 120 metre uzunluğunda 15 metre genişliğinde, 75 metre aralığı olan dalgakıranlar yapıldı. Denize bırakılan kayalar zamanla buralardaki dalgaların etkisini kırarak kıyıya kum birikmesini sağlıyor.


Boğulma olayları
Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “2013 yılında başlanan 18 adet dalgakırandan 16.sı bitmek üzere ve önümüzdeki günlerde mart ayında tamamı bitirilecek. Böylelikle toplam 27 dalgakıran olacak. Kıyıda erozyon 2003 yılında başladı ve 2009 yılında çalışmaları başlattık. Yapılan tahkimatların tatbiki sahilimize oldukça faydası oldu ve kum toplamaya başladı. Tahkimatlar yapılmadan evvel turizm sezonunda boğulma oranları oldukça yüksekti ve şimdi yapıldıktan sonra boğulma oranları hemen hemen sıfıra kadar düştü.

Karasu Sahili, yapılan tahkimatlar sayesinde yeniden kum tutmaya başladı. Böylelikle sahil şeridinde bulunan binalar şimdilik yıkımdan kurtuldu.

6 Şubat 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1181 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU