Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Konteynırlar Bayurbuak’a


Kızılay Sakarya Şube Başkanı Ahmet İşgüzar 2015 yılını değerlendirerek, sınır bölgesinde kurulan kamplara 800 adet konterynr ve 2 bin çadır göndermeye hazır olduklarını belirtti.

20 bin aileye
Kızılay Sakarya Şube Başkanı Ahmet İşgüzar 2015 yılını değerlendirdi. İşgüzar yaptığı açıklamada, “İlimizdeki muhtaçlarla ilgili 2011 yılında Adapazarı Belediyesi ile beraber bir yardım marketi açmıştık. Sakarya’da 2015 yılında 20 bin aileye yardım da bulunduk. Bu markette giyimden, kırtasiye, gıdaya her malzeme bulunuyor” dedi.

Kart veriyoruz
İşgüzar, “Muhtaç aile sahipleri komisyon tarafından tespit ediliyor. Tespit edilen ailelere kart veriyoruz. İhtiyaçlarını marketten bu kart sayesinde alıyorlar. Yardıma muhtaç aileler düzenli her ay ihtiyaçlarını karşılıyorlar. İlçelerimizde yardıma muhtaç aileler ise İlçe Sosyal Yardım vakıfları yapıyor” dedi.

3 ayda bir
Kızılay Sakarya Şubesi’nin 2016 yılında hedefinin 26 bin olacağından bahseden Başkan İşgüzar, “Türk Kızılayı bir organizenin, çok düzenli bir çalışmanın içerisinde. İller olarak biz kendi başımıza değil, genel merkeze bağlı bir sistemin içerisinde düzenli bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Kan alımı çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bütün ilçelerimizde belli zamanlarda yani 3 ayda bir kan kampanyaları düzenliyoruz” dedi. 

Kan bağışı
İşgüzar, “Bir bireyin kan verme süresi 3 aydır. Sağlıklı bir insan kan verdiği zaman 3 aydan sonra yeniden ikinci kanı verebilir. Sanayi kuruluşlarımız da çok ciddi kan kampanyaları düzenliyoruz. Bununla ilgili 4 ekibimiz var her gün belirlenmiş yerlere kan alımına çıkıyor. Üniversitemizde ciddi bir kan bağışı oluyor. Özellikle vatandaşlarımız kış aylarında kan vermekte çekingen duruyorlar. Kan stoklarımız eridi” dedi. 

Hedef 26 bin
İşgüzar, “Vatandaşlarımızdan çok ciddi yardım istiyoruz. Kızılay Sakarya Şubesinin hedefe koyduğu 24 bin ünite kanı 2015 yılında aldık ve hedef çalışmasını başarısıyla tamamladık. Bu yılki hedefimiz 26 bin olacak. Sakarya’nın ortalama kan ihtiyacı 26 bin ile 27 bindir. Demekki 2016 yılında güzel bir çalışma yaparsak Sakarya’mızın kana kendi kendine yeter dereceye gelecektir. Hep birlikte herkes rahat edecek” diye konuştu.

Beslenmeden
Sınır bölgesinde kurulan kamplara gönderilmek üzere aile tiği çadır ve konteynerların hazır olduğunu belirten İşgüzar, “Türkiye Cumhuriyetinde son çıkan göçmenler ve afetlerle ilgili kanunda göçmenleri barındırmak yani kalacakları yeri temin etmek çadır veya konteyner görevi Başbakanlığı bağlı AFAD’a verildi. Kızılay o günden beri barınmada yok sadece beslenmede var. Biz bu kamplardaki veya yurt içindeki diğer sığınmacılara beslenmeden yana destek oluyoruz” dedi.

Kullanılacak
İşgüzar, “Bunlarla ilgili çadır, konteyner ihtiyacı AFAD tarafından karşılanıyor. Depomuzda 800 adet konteynr, 2 bin tane de çadırımız var. Biz bunları AFAD’ın bizden istediğine teslim ediyoruz, AFAD ise ihtiyaç sahiplerine veriyor. Halep ve Bayırbucak bombalanmasından sonra AFAD’tan bize elinizdeki 800 konteynerı hazırlayın emri geldi. Konteynerlarımız hazır ve istenildiği zaman buradan oraya nakli yapılacak ve o bölgede kullanılacak” ifadelerini kullandı.

9 Şubat 2016 , Salı Bu haber toplam 1019 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU