Kaynarca OSB için öneri20 Şubat 2016, Cumartesi

Anlayışla
Kaynarca Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı İsmail Kaymak, ilçede kurulacak olan Makineciler OSB nedeniyle tarlaları kamulaştırılacak çiftçilerin rahatsızlıklarını anlayışla karşıladıklarını ancak gelişme için buna izin verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Kaymakam ve Belediye Başkanımızla birlikte OSB yönetimiyle görüşerek taşıma işlerini bizlere verilmesini sağlayarak onlar da OSB’den yararlanabilirler” dedi.

5 köyün taşınması
Dernek Başkanı İsmail Kaymak’ın KASİAD olarak OSB’nin yanında küçük sanayi alanı oluşturmayı teklif ettiklerini belirterek, “Kaynarca Makineciler Organize Sanayi Bölgesi’nde arazisi istimlak alanı içinde kalan çiftçilerimizin rahatsızlıklarını eylemlerini, bir çiftçi ailesi çocuğu olarak anlayışla karşılıyorum. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti dün de bugün de yolları, barajları, havaalanlarını, sanayi bölgelerini yaparken gerekirse ilçeleri beldeleri taşıdı. Buna örnek olarak hemen yakınımızdaki Kocaali sınırları içindeki Melen içme suyu barajı yapılırken Ortaköy Beldesi ve 5 köyün taşınması gösterilebilir” dedi.

Örnekler verdim
Kaymak, “Hemen komşu ilimiz Kocaeli’de de yapılması planlanan Sungurlu barajında 18 köy sular altında kalıyor. Bunların hepsi havza dışına taşınacak. Bunun Türkiye genelinde çok örnekleri var, ben yakınımızdan örnekler verdim. Biz organizede fabrika yapan işadamları derneği değiliz. Kaynarca ilçesinde faaliyet gösteren şirketlerin sahipleriyiz. Dolayısıyla bu çiftçi arkadaşlarımızla her gün çarşıda yüz yüzeyiz. Hiç bir şekilde onların mağdur olmalarını da istemeyiz” dedi.

Kampüs gibi
Kaymak, “Yönetimi olarak Belediye Başkanımızı ziyaret ettik ve Kaynarca’da yapılacak organize sanayi alanlarının dışında 500 dönümlük küçük sanayi alanları oluşturalım dedik. Çünkü biz Kaynarcalılar olarak bu haliyle organize sanayi bölgelerinden işçi çalıştırmanın dışında istifade edemeyeceğiz. Organize sanayi bölgelerinde konsept şöyle kampüs gibi her tarafı çevrili bir alan ve nizamiye kapısı var. Orada güvenlikler var. Firmalara ait fabrikalar var. Ortak idare binası, lokanta, çay salonu, bir de mescidi. Biz küçük sanayi bölgelerini oluşturabilirsek oralara sanayide kullanılacak mallar için temin ve tedarik dükkanları açılabilir” dedi.

Arazimiz gidiyor
Kaymak, “Bana göre köylülerimiz şunu yapabilirler. Organizenin dışında oluşturacağımız alanda, makineciler taşıma kooperatifi kurabilirler. Bizler de Kaymakamımız, Belediye Başkanımız organizesin yönetimiyle görüşülür yüklerin öncelikle kooperatife verilmesi sağlanır. Şimdi çiftçilerimiz şöyle diyebilirler ya bu kadar arazimiz gidiyor bin 500 dönüm mü daha diyebilirler ama başka türlü organizeden faydalanmaları mümkün değil” diye konuştu.

Bu haber toplam 1375 defa okundu.