Günün Tarihi:20 Ocak 2021

İskilipli Atıf Hoca anıldı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘İskilipli Atıf Hoca ve Mücadelesi’ konulu panel ile devam etti.

90. yılında
AKM’de gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katılan Yazarlar Mehmet Sılay ve D. Mehmet Doğan, vefatının 90. yılında İskilipli Atıf Hoca ve mücadelesini katılımcılar ile paylaştılar.

İlk protesto
İskilipli Atıf Hoca’nın hayatından bahseden Yazar Mehmet Sılay, “Bediüzzaman Said Nursi ve Muhammed Hamidullah ile arkadaşlık kuruyor. II. Abdülhamid’in tahtan indirilişinden sonra Sinop’a sürgüne gönderiliyor. İstanbul’un İngilizlerin işgal etmesi sonrasında sendikal faaliyetler yapmaya başlıyor. İskilipli Atıf Hoca ve arkadaşları, 15 Mayıs 1919 Yunanlar İzmir’i işgal etmesine karşı İstanbul’da ilk protesto gösterilerini düzenliyorlar” dedi.

Darbe vurmaksa
Sılay, “İngiliz Büyükelçiliği önünde konuşma yapan İskilipli Atıf Hoca, ‘Kötü politikalar yüzünden zor duruma düşmüş bir milletin zaafını istismar etmek hiçbir dine ve insanlığa sığmaz. Gayeniz İslam’a darbe vurmaksa bunu açıkça söyleyin’ şeklinde bir konuşma yapıyor” dedi.

Mücahittir
Kuvayi Milliye aleyhine verilen fetvalara, bildirilere karşı bildiriler yayınlıyor. ‘İşgal altındaki bir memlekette İngilizlerin teşvikiyle verilen fetvalar geçersizdir. Anadolu’da düşman istilasına karşı hareket edenler mücahittir. Bu fetvalar geri alınmalıdır’ şeklinde ifadeleri var bu bildirilerde” şeklinde konuştu.

Azmettirmek
Mehmet Doğan ise, “Frenk Mukallitliği ve Şapka kitabı 12 Temmuz 1924’te yayımlanmıştır. Şapka ve İhtisas Kanunu ise 25 Kasım 1925’te çıkmıştır. Yani idam edilmesine sebep olan kitabı kanundan önce yayınlanmıştır. Hammurabi Kanunları dâhil hiçbir kanun geriye dönük işlemez.  Duruşmadaki konuşmalara baktığımızda yöneltilen suçlamaların nerdeyse hepsi Frenk Mukallitli ve Şapka kitabına istinadendir. Kendisi diğer vilayetlerdeki şapka direnişlerini de azmettirmekle suçlanmıştır” dedi.

İdam edildi
Doğan, “Kaynaklara bir bakın, Atıf Hoca kimmiş, neden asılmış? Kahramanlık iddiasında bir adam değil. Atıf Hoca doğru bildiğini söylemiştir. Zaten gerçek kahramanlık budur. Buna rağmen doğrudan sisteme karşı bir ayaklanmanın örgütleyicisi olmamasına rağmen idam ediliyor. Çünkü meşhur bir din adamı olduğu kabul edilmiş birinin şapka yüzünden asılması ile milletin gözü korkutulmak istenmiştir” dedi.
 

20 Şubat 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1118 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU