Günün Tarihi:17 Ocak 2022

Dört dörtlük proje!


Söğütlü Belediyesi, Romanlar’ın oturduğu Kumköprü Mahallesi’ndeki bayanlara yönelik örnek olabilecek ‘Dört dörtlük’ bir proje hazırladı. Projeye göre okuma-yazma öğrenecek bayanlar sonrasında iş sahibi olacaklar.

Standart yükseltme

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, 100 haneden oluşan Kumköprü Mahallesi’nde 300 civarında Roman vatandaşın yaşadığını belirterek, “Roman kardeşlerimin yaşam standartlarını yükseltmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İlçe Kaymakamlığımızla birlikte yaptığımız projede, topluma kazandırma adına her evden bir kişiyi işe başlatarak, eve düzenli kazanç girmesini ve SGK’lı olmalarını  sağladık. Kendilerine güven vererek, toplumun içinde dışlanmadıklarını gösterdik” dedi.


Özel sektör çalışması
Artık kendilerinin de resmi kurumlarda çalışabileceklerine ve evde kadın-erkek birlikte çalışıp para kazanabileceklerine inandıklarını söyleyen Başkan Genç, “3.  OSB’deki fabrikalarda ve diğer özel sektörlerde çalışmaları içinde yaptığımız girişimlerde fabrika yetkilileri okuma-yazma bilmeleri gerektiğini ifade ettiler. Çünkü, duvarlardaki uyarı yazılarını  okuyabilmeleri gerekiyor. Biz de bu nedenle yeni projemizde ilk etapta bayanlara yönelik olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle ortaklaşa okuma-yazma kursunu başlattık” dedi.

İlk dersi verdi
Belediye Başkanı Hüseyin Genç, öğretmen olması nedeniyle beyaz tahta ve öğrencilerin öğrenme  psikolojilerini çok iyi bildiğini belirterek, “Bunun için de ilk derse katılmak istedim. Bayan arkadaşlarımızın istekli olmaları ve çeşitli soru sormaları da, şahsımızda diğer arkadaşlarımızı da  memnun etmiştir. Kendilerine tüm desteğimiz devam edecek” dedi.

Dernek başkanı
Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel de, okuma-yazma kursu açılışında yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanımız Hüseyin Genç, biz Romanlara büyük kucak açarak samimiyetini göstermiştir. Bizler de bu samimi yaklaşımı suistimal etmeden, ilgi alakayı karşılıklı olarak, okuma-yazma kursunu başarı ile bitirelim. Kurs sonunda işe başladığımız fabrikalarda hareketlerimizle, konuşmalarımızla, yaptığımız çalışmalarla, iş arkadaşlarımız ile uyumlu olarak çalışabileceğimizi  göstermeliyiz. Bizler diğer Roman ailelere de örnek olmak zorundayız” dedi. 

İlk ders başkandan
Belediye başkanlığı öncesinde öğretmenlik yapan Başkan Hüseyin Genç, Romanlar’a yönelik düzenlenen okuma-yazma kursunun ilk dersini kendisi verirken, “Bizler size hizmet için varız. Yeter ki siz isteyin, uyumlu olun biz gerekeni yaparız” dedi.

Çocuklarla  birlikte derse

Roman kadınları, iş sahibi olabilme adına kendilerine yönelik düzenlenen okuma-yazma kursuna katıldılar. Tabii ki çocukları ile birlikte geldikleri kursun ilk gününde azimleriyle de dikkat çektiler.

Sözleri tutalım
Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel de yaptığı konuşmasında, çocukların geleceğinin ailelerine bağlı olduğunu belirterek, “Başkanımıza, ilçe kaymakamımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmeliyiz. Başka çaremiz de yoktur. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum” dedi.
   

22 Şubat 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 1099 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU