Günün Tarihi:29 Mart 2020

Bataklıkta doğalgaz!


Serdivan’daki Gökçeören Bataklığı olarak bilinen alanın yanı sıra, Söğütlü ve Ferizli’de de yapılan sondajlarda doğalgaz bulunduğuna yönelik yapılan açıklama, sadece Sakarya’yı değil ülkede sevinçle karşılandı.

Bakanlık izni
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden, bölgede doğalgaz aramak için izin alan özel firma 6 ay önce geniş sahada arama çalışması başlattı. Bu kapsamda yapılan sondajlarda Söğütlü, Ferizli ve Serdivan ilçelerinde doğalgaz rezervlerine rastlandığı ancak, kuyuların önlem amacıyla kapatıldığı öğrenildi.

Çalışmalar olumlu
Vali Hüseyin Avni Coş, firmadan alınan ilk bulgulara göre kentte doğalgaz rezervine rastlandığını belirterek, "Çalışmalar olumlu yönde seyretmektedir. Geniş sahada çalışmalar sürdürülüyor. Yakın zamanda konuyla ilgili geniş açıklamamız olacaktır. İnşallah ülkemiz için hayırlı sonuçlar getirir" dedi. 
 

İzinli arama

Sakarya Valiliği’nden alınan bilgilere göre; İstanbul'da faaliyet gösteren bir firma, il genelinde doğalgaz araması yapmak için 2013 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (PİGM) izin aldı.

3 ilçede rastlandı

Gerekli izinlerin ardından 6 ay önce geniş sahada arama çalışması başlatan firma Söğütlü, Ferizli ve Serdivan ilçelerinde doğalgaz rezervlerine rastladı. Sondaj yapılan kuyuların ise, önlem amacıyla kapatıldığı öğrenildi.

Vali Hüseyin Avni Coş

‘Olumlu yönde’

Vali Hüseyin Avni Coş, firmadan alınan ilk bulgulara göre kentte doğalgaz rezervine rastlandığını belirterek, "Çalışmalar olumlu yönde seyretmektedir. Geniş sahada çalışmalar sürdürülüyor. İnşallah ülkemiz için çok önemli bir enerji kaynağı. Bölgemizden ülkemize ciddi katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Takip altında

Vali Coş, çalışmaları yakından takip ettiklerini vurgulayarak, "Yakın zamanda konuyla ilgili geniş açıklamamız olacaktır. İnşallah ülkemiz için hayırlı sonuçlar getirir" dedi. Doğalgaz bulunduğuna yönelik haberi duyan vatandaşlar ise bu duruma sevinirken, “Yerli malı gibisi var mı? Hem ucuzlar, hem de bizi başka ülkeye mahkum etmekten kurtarır” dediler.

Vatandaşlar,

‘Yerlerimiz

değerlenir mi?’

Doğalgazın bulunduğu ifade edilen Ferizli, Söğütlü ve Serdivan’daki vatandaşlar ise sondajların yapıldığı mevkileri merak ederlerken, “Yerlerimiz değerlenir mi?” diye sormaktan geri kalmadılar. Serdivan’da Gökçeören bataklığı, Ferizli’de Sinanoğlu civarında ve Söğütlü’de Akgöl bölgesinde sondaj yapıldığı belirtiliyor. 

26 Şubat 2016 , Cuma Bu haber toplam 1820 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU