Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Araç denince Sakarya!


Kara taşıtlarına yönelik yatırımlarda adeta gözde bir il haline geldik. BMC’nin ardından şimdi de İsviçreli tren ve tramvay üreticisi Stadler Firması’da yatırımını Adapazarı’nda yapacağını açıkladı.

Milli Projeler
Sakarya’da Milli Tank Altay Otokar’da yapılırken, Milli Tren Projesi’de TÜVASAŞ’a verilmişti. Milli projelerden birini oluşturacak, Milli Zırhlı araçların yapımını da Karasu’ya yatırım yapacak olan BMC gerçekleştirecek. Bunun yanı sıra ilimizde kara taşıtlarının yanında raylı taşıtların da yapımına yönelik bir çok yatırım bulunuyor.

Kim ne üretiyor?
İlimizde kurulu olan Koç Grubu’na ait Otokar otobüs ve zırhlı araçlar, Toyota Otomotiv otomobil, Başak ve Türk Traktör fabrikaları traktör, Rus yatırımı Gazelle kamyonet, TÜVASAŞ vagon ve dizel tren setleri, Hyundai Eurotem tramvay (hafif raylı taşıt) üretirken, bunların onlarca da tedarikçisi ilimizde kara taşıtlarına yönelik üretim yapıyor.

Tren ve tramvay
İsviçreli tren ve tramvay üreticisi Stadler Rail Management AG’nin Türkiye’de temsilcilik aradığı ve yatırımını Adapazarı’nda yapacağına yönelik haber 25 Şubat tarihli Sabah Gazetesi’nde yer aldı. İstanbul’da 3-5 Mart’ta gerçekleştirilecek Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Real’e katılacak olan İsviçreli Stadler’in anlaşma sağlarsa yatırımını Adapazarı’nda gerçekleştireceği de haberde belirtildi.

45 milyar euroluk yatırım

Türkiye’nin 2013 yılına kadar demiryollarına yapacağı 45 milyar euroluk yatırım potansiyeli yabancıların iştahını kabartırken, yatırım için de en gözde yerlerden birisi de Adapazarı olarak gösteriliyor. Bilindiği gibi Hyundai Eurotem’de TÜVASAŞ’ta süren üretimini arttırma kararı almıştı.

29 Şubat 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 1195 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU