Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Türk-İş’ten kiralık tepkisi


Türk-İş’e bağlı Sendika Başkanları dün düzenledikleri basın açıklaması ile ‘Kiralık İşçilik Yasası’na tepki gösterdiler.

İmza kampanyası
TES-İŞ Sendikası Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, kiralık işçi uygulaması ile yakında taşeron işçiyi bile arar hale geleceklerini söyledi. Yaman ayrıca bir imza kampanyası başlattıklarını ve Perşembe akşamı Adapazarı Tren Garı önünde bu kampanyanın kapanışını geniş bir katılım ile gerçekleştireceklerini de ifade etti.

Kiralık işçilik
Yaman, “ TBMM’ye kiralık işçilik ve istihdam büroları ile ilgili bir yasa tasarısı geldi. Bu yasa tasarısı maalesef komisyonlardan jet hızı ile geçti. İktidar partisi büyük bir çoğunluğa sahip ama muhalefet partileri de burada yeterli çabayı verememiştir. Ülkemizin sorunlarının arasına birkaç sorun daha eklemenin anlamı yok. Burada kiralık işçilik ve istihdam büroları insanların pazarlarda satılan bir mal gibi olmalarına neden olacaktır” dedi.

İşçi temini
Yasanın 10 milyon insanı ilgilendirdiğini belirten Yaman, “ Fabrikaların işçi almasına gerek kalmayacak. İstihdam bürosundan bir iki aylık işçi temin edecek. Taşeron işçi sistemini arar hale geleceğiz.  Biz bu yasaya Türk-İş olarak şiddetle karşı çıkıyoruz. Bazı sendikalar bu işe hiç ses çıkarmıyor. Bunları da çalışanlar mutlaka görmelidir. Siyasilerin de bu tasarıya tepki göstermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kadroya geçmesi
Sessiz kalmanın kimseye yakışmayacağını söyleyen Yaman, “ Biz bunu toplumda, sokakta anlatmamız lazım. Siyasileri ikna etmemiz gerekiyor. 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti, kamunun ihtiyacı olan tüm taşeronlar kadroya geçecektir dedi. Tüm taşeronlar kadroya geçirilmelidir. Türk- İş bunu savunuyor. Kamunun temizlikçiye de güvenlikçiye de ihtiyacı var. Asıl iş yardımcı iş ayrılmamalıdır. Kamuda kim taşeron olarak çalışıyorsa tamamının kadroya geçmesini savunuyoruz. Seçimden önce böyle bir ayrım yapılmadı bundan sonra da yapılamaz” ifadelerini kullandı.

Eli yanar
Bir yıllık işçinin kıdem tazminatı süresinin 30 gün olduğunu söyleyen Yaman, “ bu oran 15 güne düşürülürse işçilerimiz mağdur olur. Kıdem tazminatının yeniden görüşülmesini kabul ediyoruz ama 30 güne dokunanın eli yanar. Bu maddeye dokunulursa Türkiye’de genel grev kararı alırız. Türk-İş’in bunu yapacak gücü var” dedi.

İşsizlik fonu
UMEM projesi ile 4 bin kişinin 6 aylık olarak işe alındığını hatırlatan Yaman, “ İşçi alınmasına karşı çıktığımızı düşünmesinler ama fabrikanın ihtiyacı varsa zaten işçi alacaktır. Sen İŞKUR ile beslesen de alacak beslemesen de alacak. 3 bin kişi değil de 2 bin kişi kadrolu alacak. Sayın Valimiz ile yapılan toplantıda ben böyle bir şeye imza atmayacağımı söyledim. 4 bin kişinin maaşı işsizlik sigortası fonundan ödenecek çünkü. Ben sendikacı olarak nasıl imza atarım böyle bir şeye. İşsizlik fonundaki paranın sadece yüzde 20’sini vatandaş kullanabiliyor” dedi.

Büyük ayıbı
Vergi konusun devletin ayıbı olduğunu da ifade eden Yaman, “ Biz kuruş kuruş işverenden alıyoruz ama devlette fütursuzca vergi ile bizden alıyor. Bundan sonra vergi meselesi devletin büyük ayıbı olarak anılacak.  Yüzde 27 vergi kesilmesi gerçekten ayıp. Bunda çare bulunmalıdır” dedi.

1 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 681 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU