Mehmet Akif okumaları1 Mart 2016, Salı

Katılım
Atatürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı, SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Altun ve Yüksel Hamzaoğlu , Proje Koordinatörü  Ali Akıllı, Edebiyat Öğretmenleri Cahit Öner ve  Canan Başar Borlukçu ile projenin Akifsever öğrencileri katıldı.

18 öğrenci 
“Mehmet Akif Ersoy Okumaları” projesinde Cevat Ayhan Fen Lisesi, Sakarya Anadolu Lisesi, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, Tes-İş Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sakarya Güzel Sanatlar Lisesi’nden gönüllü olarak seçilen 18 öğrenci bulunuyor.

Değerlendirme
Proje kapsamında öğrenciler, Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’la ilgili okudukları her kitap sonrasında bir değerlendirme yazısı yazıyorlar.  Öğrenciler Mart Ayı içerisinde M. Akif’le ilgili en çok çalışma isteği duydukları konuda farklı ilçelerde ve okullarda sunumlar yapacaklar.

Okumaya davet
‘Mehmet Akif Ersoy’u Okuma’ projesinin öncülüğünü yapan, 1976 yılından beri ilimizde yaşayan ve artık kendisini Sakaryalı olarak tanımlayan Prof.Dr.Sami Güçlü tüm gençleri Akif okumaya davet etti.

Daha önce
Mehmet Akif Okumaları’nı; Sakarya, Konya, Kocaeli, Bolu, Kayseri, Çorum, Aksaray Nevşehir, Burdur, Kastamonu, Ankara, İstanbul , Edirne, Konya ve Balıkesir’de devam ettirdikleri belirten Prof.Dr. Sami Güçlü,  daha önce yaptıkları Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek, Cengiz Aytmatov, Tarık Buğra, Mustafa Kutlu okumalarına bu yıl Mehmet Akif  Ersoy'u eklediklerini ifade etti.

Önem veriyoruz
Etkinliğe katılan öğrencilerle her ay buluşmalar düzenlendiğini, öğrencileri diğer illere de programlara götüreceklerini söyleyen Prof.Dr. Güçlü, “İçinde bulunduğumuz zaman diliminde İslam dünyası, Türkiye’nin çevresi ve hatta Türkiye’nin kendi içinde meydana gelen olaylar bizim geleceğimiz ile ilgili konularda kaygılar oluşturuyor. Bunu anlamaya çalışmak için de Akif’i okumaya önem veriyoruz. Lise ve üniversite öğrencileri arasında bunu uyguluyoruz. İnşallah Akif ile ilgili çok bilgi sahibi olan, Akif’i anlayan ve anladığı Akif’i anlatan bir grubun yetişmesi konuşunda birçok arkadaşımız ile birlikte emek veriyoruz. Derdimiz bir ses, bir nefes, bir canlılık yakalamaktır” dedi.

Teşekkür
Prof Dr Sami Güçlü toplantı sonunda proje ile yakından ilgilenen İl Milli eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’na , Sorumlu Şube Müdürlerine , Proje Kordinatörü ali Akıllı ve Edebiyat Öğretmenleri Cahit Öner ile Canan Borlukçu’ya ve özellikle ilk günden  bu yana ilgili bir şekilde aksatmadan okumalar yapan toplantılara katılan öğrencilere teşekkür etti.

Bu haber toplam 1079 defa okundu.