Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Özçayır çalışmaları anlattı


Taraklılılara Hizmet Derneği (TA-Hİ-DER) Başkanı Alaattin Özçayır ile derneğin bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmaları konuştuk.

Taraklılılara Hizmet Derneği (TA-Hİ-DER) Başkanı Alaattin Özçayır, derneğin bugüne kadarki yolculuğundan faaliyetlerine; yardımlaşma ve dayanışma çalışmalarından kültürel etkinliklerine kadar pek çok konuyu  Taraklı Temsilcimiz İzzettin Kömürcü’ye anlattı.

Öncelikle derneğiniz hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
Taraklılılara Hizmet Derneği, 2007 yılında kurulmuş, önümüzdeki sene 10ncu yılına girecek yerel bir dernek. Planlarımız arasında 10 yıllık faaliyetlerimizi genel hatlarıyla ortaya serecek bir kitapçık hazırlamak var.

Peki derneğinizin amacı nedir, neyi hedefliyorsunuz?
Taraklı’da dayanışma ve yardımlaşma, kültürel etkinlikler, sportif etkinlikler alanındaki hedeflerimizi hayata geçirme fırsatını çoğu zaman buluyoruz. Yeterli mi? Tabi ki tam anlamıyla değil. Hedefimiz, Taraklı’da herkesin herkesten haberdar kılınması. Hedefimiz; çocuklarımızın, gençlerimizin boşa bir hayat geçirmemesi; onlara sahip çıkarak onların anlamlı bir hayata kavuşması. Gençlerimizi kitapla, bilgiyle, her şeyden önce sevgi ile donatmak. Onları; okuyabilecekleri, spor yapabilecekleri, kendilerini insani anlamda geliştirebilecekleri imkânlara kavuşturmak. Sonra yaşlılar, kadınlar, anlar, babalar. Hedefimizde sadece Taraklı insanı değil, bütün insanlık var. Bu sebeple zaman zaman ilçe dışına, hatta yurtdışına yönelik çalışmalara bile imza atıyoruz.

Fakat derneğin ismi ‘Taraklılılara Hizmet Derneği’ değil mi? Bu isim sadece Taraklılılar’a hizmeti çağrıştırmıyor mu?
Çok güzel bir soru… Biz çalışmalarımızı öncelikle yerelden, Taraklı’dan başlatıyoruz; fakat yerelden evrensele ulaşma hedefimizi de hiçbir zaman yitirmiyoruz. Taraklı’da evi yanan, yalnız kalan bir insan bizim için ne kadar önemli ise; başka yerlerdeki insanların problemlerini de Taraklı insanının sıkıntısı olarak görüyoruz.

Anladım… Yerelden evrensele genel hatlarıyla birçok faaliyet yaptığınızdan bahsettiniz… Bunlara somut örnekler verebilir misiniz peki?
Yapılan şeyleri burada tek tek saymam da mümkün değil. Yardım faaliyetlerimize birkaç örnek vermek gerekirse; Taraklı ve çevresinde ihtiyaç sahibi birçok insanın gıda, nakit, giyim, ev eşyası gibi ihtiyaçlarını gördük ve bunları yapmaya devam ediyoruz. Yangın ve benzeri sebeplerle evi hasar gören insanların evlerinin tadilat işlerini yapıyoruz. Arakan Müslümanları için nakit yardımı yaptık. Afrika’da su kuyusu açtırdık. 4 yıldır Suriyeliler için yardım kampanyası düzenliyoruz: ilk yıl yarım kamyon gıda yardımı yapabilmiş iken, sonraki yıllarda bu, her yıl 2 TIR insani yardım göndermeye kadar ulaştı. Eğitime yönelik, kültürel ve soysal etkinliklerimiz olmakta. Geçtiğimiz yıllarda ‘Gençlik buluşması’ adı altında Taraklılı gençleri bir araya getiren piknik programlarımız oldu. Belli aralıklarla önemli isimlerin Taraklı’da konferans vermesini sağlıyoruz. Ayrıca 3 yıldır 20-25 üniversite öğrencisine düzenli olarak burs veriyoruz. Maddi destek sağladığımız orta öğretim düzeyinde çocuklar da var. Zaman zaman gençleri ve çocukları yüzme havuzuna götürüyoruz, yüzme öğrenebilecekleri imkanlar sunuyoruz. Yazın Karagöl Yaylası’nda çevre temizliği çalışmaları yapıyoruz. Kışın yoğun kar yağışı olduğunda kuşları yemliyoruz. Bunlar sadece aklıma gelenler…

Gerçekten çok faalsiniz. Peki, sizce dernekte bu ivme nasıl yakalandı? Başarıda en büyük pay kimin?
Bu tamamen bir ekip çalışması… Özellikle gençlerin enerjisinden mümkün olduğunca yararlanıyoruz. Hiçbir işe istişare etmeden başlamıyoruz. Üyelerimiz içerisinde toplumun her kesiminden insan var.
Peki derneğin gelirleri nedir? Bütün bunları nasıl yapıyorsunuz?
Üye aidatları ve bağışlar dışında derneğimizin hiçbir geliri yok. Çünkü biz ticaret yapmıyoruz. Bir defa bu bir gönül işi. Bedenle yapılacak hiçbir işe bizde para harcanmaz. Bizim gönüllü çalışan öyle üyelerimiz var ki… Biz derneğin kira, elektrik, su gibi giderlerini kendi aidatlarımız ile karşılarız. Maddi imkanlara dayalı bütün çalışmalarımızda ise sadece bir aracıyız, köprüyüz. En büyük sermayemiz ise güven.

7 Mart 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 933 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU