Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

Giyim-kuşamda helal konuşuluyor


Sakarya Üniversitesi ile Suudi Arabistan Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finans Kurulu tarafından ortaklaşa düzenlenen Helal Ürün Ekonomisi Sempozyumu başladı.

Katılım
Bu yıl ikincisi düzenlenen sempozyumda tema olarak ‘Giyim-kuşam’ konusu seçildi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılışına Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kurulu Genel Sekreteri Dr. Abdul Rahman Saleh Al-Atram, SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, yerli ve yabancı akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Yeterli değil
Sempozyumun açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. H. Mehmet Günay, bir ürünün dini açıdan helal olabilmesi için ürünün kendisinin veya hammaddesinin temiz ve helal olmasının tek başına yeterli olmayacağına dikkat çekerek, “Helal ürün İslam kurullara uygun alan, yasak kapsamında herhangi bir unsur içermeyen, aynı şekilde bu unsurlardan arındırılmış yerlerde ve cihazlarda hazırlanan, işlenen, taşınan ve depolanan ürün demektir. Bir ürünün dini açıdan helal olabilmesi için ürünün bizzat kendisinin veya üründe kullanılan hammaddenin temiz ve dinen sakıncasız olması tek başına yeterli değildir. Ürünün kaynağı bileşenleri, yardımcı malzemeleri, üretim ve işleme süreci ve işleme metotlarının da dini kurallara uygun olması gerekiyor. Ayrıca ürünün sevkiyat, depolama, tanıtımı ve satışının da konuyla yakından ilgisi vardır” diye konuştu.

4 trilyon dolar
Son yıllarda Türkiye ve Dünyada helal ürün konusunun öneminin arttığını dile getiren Prof. Dr. Günay, “Helal ürün İslami finans, helal gıda, giyim-kuşam, turizm, kozmetik, medya, eğitim, sanat,  tasarım ve İslami standartlar gibi pek çok alt dalları içinde barındıran çok geniş bir alan. Bu alanda yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir küresel ekonomi mevcut” şeklinde konuştu.

Giyimde israf
İki gün sürecek sempozyumda giyim-kuşam konusunun bütün yönleriyle ele alınacağını kaydeden Prof. Dr. Günay, “İki gün boyunca sürecek sempozyumda, İslam ekonomisi açısından giyim kuşam ürünlerinin pazarlanması, tekstil ürünlerinin pazarlanmasındaki fıkıh kurallar, tekstil hammaddelerinin helalliği, giyim kuşamda israf, kadın ve erkek giyiminde fıkıh hükümler, giyim kuşamda karşı cins ve gayrimüslimlere benzemenin hükmü, iktisadi ve dini açıdan çocuk giyimi, kıyafetlerde renkler, kıyafetlerde bulunan yazı ve resimlerin fıkıh yönü, kıyafet reklamlarının fıkıh yönü konuları ele alınacak” diye konuştu.

Helal ürün
Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenen Helal Ürün Sempozyumu’nda bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren, Suudi Arabistan Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kurulu Genel Sekreteri Dr. Abdulrahman Saleh Al Atram son yıllarda helal ürün konusunun giderek öneminin arttığına dikkat çekti. Dr. Abdulrahman Saleh Al Atram sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bağlı bireyler
Helal Ürün Ekonomisi Sempozyumu’na Sakarya Üniversitesi’nin ev sahipliğinden düzenlenmesinden dolayı mutlu olduklarını söyleyen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da, “Düzenlenen bu sempozyum değerlerimizin öğrenilmesine ve anlaşılmasına ışık tutacağına inanıyorum. Sakarya Üniversitesi’nin temel misyonlarından biri de, öğrencilerini değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştirmek. Bu kapsamda öğrencilerimiz için iki aşamada çalışma yapıyoruz. Öğrencilerimize kendi değerlerini öğrenmesi için ders, kurs, konferans ve seminerlere destek veriyoruz. Bir diğeri ise araştırma merkezleri ve enstitüler kurarak bu değerlerin öğrenilmesi ve tartışılmasına zemin hazırlayacak ortamlar oluşturuyoruz” dedi.

Topluma etkisi
Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ana oturumuna geçildi. Ana oturumda konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TSE Helal Belgelendirme Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, “Günümüzde İslamî Giyim ve İslam Toplumuna Etkisi” konulu bir sunum yaptı.

Dinin simgesi
İslam’ın belli bir kıyafet emretmediğini belirten Çeker, “İslam, kıyafet için belirli ilkeler koymuştur. Bu ilkelere uygun üretilen tüm kıyafetler İslamidir. Bu ilkeler kıyafet avret yeri örtecek, şeffaf olmayacak, dar olmayacak, İslamiyet’ten başka bir dinin simgesi olamayacaktır. Bu dört şartla hangi kıyafeti üretirseniz üretin, hepsi İslamidir” diye konuştu.

Domuz derisi
Deri giyim konusuna değinen Prof. Dr. Çeker, “Her deri tabaklandığı zaman temizdir fakat İslamiyet’te iki adet deri haram kılınmıştır. İnsan ve domuz derisi haram kılınmıştır. Bir hadise göre de Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)  kaplan derisinden yapılmış eyer ve semerin oturulmasını yasaklamıştır. Burada araştırılması gereken husus kullanılan hayvan derisi insanı nasıl etkiliyor?” dedi.
 

8 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 1022 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU