Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Fırıncılardan zehirli madde açıklaması


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmeğin akla hayale gelmeyen kafa karıştırıcı oyunlarla gündem yapılmasının hem kendilerini, hem esnafı üzdüğünü belirtti.

Bizi üzüyor
Balcı yaptığı yazılı açıklamasında, Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören bir yüksek lisans öğrencisinin yaptığı tez araştırmasında ekmekte küf toksini (OTA) maddesine rastlanıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ekmek konusunda hassas olduklarına dikkati çeken Balcı, "Ekmeğimizin böyle akla hayale gelmeyen kafa karıştırıcı oyunlarla gündem yapılması hem bizleri, hem esnafımızı üzmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Zan altında bırakıldı
Anılan tez araştırması kapsamında, "Adana'daki 50 ekmek numunesinin sadece 4'ünde OTA olarak tanımlanan (Okratoksin A) yani küf toksini maddesine rastlanıldığının belirtildiğine ancak miktarı konusunda kesin ifade kullanılmadığına" işaret eden Balcı, açıklamasında, "Böylelikle hem esnafımız zan altında bırakılmış hem de tüketicimizin zihni bulandırılmaya çalışılmıştır" görüşüne yer verdi.

Tartışma konusu
Söz konusu maddenin mısır, arpa, buğday ve yulaf gibi diğer gıdalarda da bulunduğunun "Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliğinde" belirlendiğinin altını çizen Balcı, şunları kaydetti: "Tahıldan elde edilen tüm gıdalarda bunun seviyesi kilogramda 3 mikrogram olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans öğrencisinin bilinçsizce yaptığı bu araştırma ödevinde bu maddenin miktarının ne olduğu belirtilmemiştir. Sözde bu ödevin doğruluğu da ayrı bir tartışma konusudur."

Duyarlı olmalı
Tez çalışmasına ilişkin "ekmek örneklerinin hangi koşullarda alınarak saklandığı, analizleri yapan kişilerin uzmanlık derecelerinin ne olduğu, kullanılan aletlerin kalibrasyonlarının yapılıp yapılmadığı" gibi sorular yönelten Balcı, ekmek konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ettiklerini bildirdi.

Denetimler
Kaliteli ve hijyenik ekmek üretimini vazgeçilmez ilke olarak benimsediklerinin altını çizen Balcı, gerek kendi bünyelerinde gerekse Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının koordinasyonunda periyodik denetimlerin yapıldığını bildirdi.

10 Mart 2016 , Perşembe Bu haber toplam 945 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU