Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Bu okulda başarı tesadüf değil


Adını Adapazarı’nın kurtuluşundan alan 21 Haziran İlk ve Oratokulu’nda başarı tesadüf değil. Hem sportif faaliyetler, hem de eğitimdeki kalitesi ile ön plana çıkan okulda “Başarısız öğrenci yoktur” ilkesi benimsenmiş. YENİGÜN Gazetesi olarak okullarımızı

Okulunuz ne zaman eğitim öğretime başladı?
Okulumuz adını Adapazarı’nın kurtuluş günü olan 21 Haziran tarihinden adını almıştır.  Okulumuz ilkokul olarak 1954 yılında öğretime açılmıştır. Mevcut binanın inşaatına 1985 yılında başlanmış ve 1988-1989 eğitim-öğretim yılına yetiştirilerek bugünkü ana bina olarak hizmet vermeye başlamıştır. Okulumuz 1991-1992 Öğretim yılında İlköğretim Okulu olmuştur.2013 yılında Ortaokul ve İlkokul olarak ikiye ayrılmıştır  17 Ağustos 1999 depreminden sonra Ali Dilmen Lisesi ile ortak kullanılan ek bina okulumuza dahil edilmiştir.

Binanın fiziki durumu hakkında bilgi verir misiniz?
Okulumuz 3 bin 297 metrekare arsa üzerine kurulmuş iki binadan oluşmaktadır. Ana binanın yanı sıra, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Ali Dilmen Lisesi ile ortak kullanılan ek bina okulumuza dahil edilmiştir.

Okul bölümleri nelerdir?
Ana binada 19 derslik, ek binada 10 derslik olmak üzere Okulumuzda toplam 29 derslik vardır. Ayrıca; Toplantı salonu, Fen Laboratuarı, Spor Salonu ve beden eğitimi öğretmen odası, öğrenci soyunma odaları, Arşiv, 3 anasınıfı ve mutfak, 1 Müdür odası, 4 idareci odası, 2 öğretmen odası, Rehber öğretmen odası, İngilizce odası, resim atölyesi, teknoloji tasarım atölyesi, küthüphane, memur odası, Hizmetli odası ve 1 adet Bilgi Teknoloji (BT) sınıfı   bulunmaktadır.

Sahip olduğunuz imkanlardan bahseder misiniz?
Tüm dersler bilgisayar ve projeksiyon destekli bir ortamda işlenebilmektedir. Kütüphanemiz okul öğrencilerimize hizmet vermektedir.  Yaşayarak öğrenilen bir kurumuz. 80 kişilik konferans salonumuzda düzenlenen tiyatro, koro, dans, halkoyunları çalışmalarının öğrencilerimizin sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı gibi belirli gün ve haftaların renkli geçmesi de ayrıca memnuniyet duyduğumuz hususlardandır.

Okulun bilim çalışmaları var mı?
İlkokul düzeyinde her türlü deneyin yapılabildiği Fen ve Teknoloji Laboratuvarı, öğrencilerimizin yaparak yaşayarak öğrenmelerine fırsat sağlamaktadır. Okulumuz ilkeleri gereği gerek çalıştırdığı personel sayısıyla gerek temizlik malzemesi tüketimi ile her daim hijyenik ve düzenlidir.

Okulunuzda eğitim-öğretim faaliyetlerinin dışında başka faaliyetler düzenliyor musunuz?
Okulumuz 2013-2015 yılları Hayat Boyu Öğrenme Programı, Proje Okulu olarak kabul edilmiş Avrupa Birliği Comenıus projesine dahil edilmiş, 7 ülkeye geziler düzenlenmiştir.

Okulumuz son beş yılda yaklaşık 45 kupa kazanmıştır. Okul sporlarında aktif olarak yarışmalara katılmaktayız. Futbol Türkiye 5.liği ve Aerobik Jimnastik Türkiye 2.ligi önemli başarılarımızdandır. Bireysel branşlarda wuşhu, judo ve karete de Türkiye birincilikleri ve milli sporcularımız var. Bu yıl Futbol ve Folklor Sakarya birinciliği, küçük kızlar hentbol il 4.lüğü, minik erkek futbol il 4ncülüğü, yıldız kızlar dart il 4.lüğü, çocuk atletizm yarışlarında iki takım 2ligi ve bir takım 3ncülüğü, öğetmenler futbol turnuvasında takım 4ncülüğü kazanılmıştır. Sadece bu yıl 300 e yakın lisanslı öğrencimiz var.

Öğrencilerin başarılarını arttırmak için neler yapıyor sunuz?
Herkesin bildiği gibi öğrenci başarısı sadece öğrencinin çabası ya da zekası ile sağlanamamaktadır. Veli, Okul ve eğitim çevresi üçleminde dengeyi sağlamak en vazgeçilmezlerdir. Bu amaçla öğrencilerimizin hazır bulunuşluk düzeylerinin artması ile ilgili okulu yuva olarak benimseme anlayışı ile her öğrencimizi bir sosyal faaliyete yönlendirme çabamız devam etmektedir.

Veliler ile diyaloglar nasıl?
Velilerimizi eğitime katmak, öğrenci başarı ve davranış takibinin karşılıklı izlenmesi amacıyla veli toplantı sayımızı artırarak okul-aile bağlarını güçlendirmeyi arzu etmekteyiz. Ders ortamının etkili ve verimli olması adına her türlü donanım ve teknolojik imkânları sağlama noktasında öğretmenlerimize tam destek vermekteyiz. Okulumuzda sürekli yaptığımız seviye sınavları ile başarılarını ölçülebilir, karşılaştırılabilir düzeyde ele alarak, zümreler arası işbirliğini ve eşgüdümünü sağlamaktayız.

Okulunuzdaki personel ve öğrenci sayıları hakkında bilgi verir misiniz?
2015-2016 Öğretim yılında okulumuzun ilkokul bölümünde 2015-2016 Öğretim yılında okulumuzda, toplam 5 şube anasınıfı, ve 29 şube İlkokul olmak üzere 34 şubede 999  öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Bu öğrencilerin 494’i kız, 505’si erkektir.   2015-2016 Eğitim Öğretim yılında okulumuzda 1 Müdür, 2 müdür yardımcısı, 34 Sınıf öğretmeni, 2 rehber öğretmen ,4 anasınıfı öğretmeni, 2 Özel Eğitim Öğretmeni, 6 yardımcı  hizmetli ve 1 güvenlik görevlisi  olarak hizmet vermekteyiz.

Ortaokul bölümü hakkında bilgi verir misiniz?
Ortaokul bölümünde ise 28 şubede 482 kız 458 erkek olmak üzere toplam 930  öğrenci eğitim görmektedir. Ortaokul bölümünde  2 müdür yardımcısı 1 rehber öğretmen 46 branş öğretmeni  görev yapmaktadır.

Vizyon, misyon ve ilkeleriniz nelerdir?
Misyonumuz; Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçlarını gerçekleştirmek, öğrencilerin kendilerinde var olan yeteneklerini keşfederek geliştirmek ve topluma yeni değerler kazandırmak, bilişim teknolojisini kullanabilen, çağdaş düşünen; milli, manevi, insani, evrensel etik değerlere sahip tam donanımlı iyi insan, iyi vatandaş yetiştirmek.

Vizyonumuz; Düşünen, okuyan, araştıran, sorgulayan, teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilen, değişen şartlara ve koşullara karşı kendisini yenileyebilen, sevgi, saygı ve hoşgörü  duygularına sahip öğrencilerin yetiştiği bir okul olmak.

İlkelerimiz; Biz çok iyi biliyoruz ki başarısız öğrenci yoktur. Fırsat eşitliğinden taviz vermeden her çocuk mutlaka bir alanda kendini ispatlamasına yardımcı olmak, öncelikli ilkemizdir. Örgün eğitimin yanı sıra yaygın eğitim imkânlarının kullanılması gerekliliği, herkes için olduğu kadar ilkokul öğrencileri için de önemlidir. Diğer kurum ve kuruluşların da desteğini alarak yaygın eğitimin güçlendirilmesi ilkelerimiz arasında yer alır. Kalite anlayışı çerçevesinde veli ve öğrenci memnuniyetini esas aldığımızdan çocuklarımızın okula severek tabiri caiz ise güle-oynaya gelmesi hedeflerimizdendir.

Okulunuzda yapılan kutlama, etkinlik ve törenlerde 21 Haziran ailesine has gelenekselleşmiş uygulamalarınız nelerdir?
Kutlama ve etkinliklerde velilerimiz bizim yanımızdadır. Öğrencilerimiz bu etkinliklere aktif olarak katılır ve görev alırlar. Sene sonuna yaklaştıkça sergi, tiyatro vb. etkinlikler okulumuz bahçesinde yapılır.

Son olarak okurlarımıza vermek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?
Şunu çok açık ve net söyleyebilirim ki hangi okul olursa olsun, hangi bölgede hizmet verirse versin velilerin desteği ve eğitime bakışları istenilen düzeye geldiğinde devlet okullarımızın özel okullardan hiçbir farkının kalmayacağına inanıyorum. Gerek akademik başarı, gerek sosyal sportif başarılar bir okuldaki ilgili veli sayısı ile doğru orantılıdır. Her çocuk zekidir, her çocuğun ilgisi doğrultusunda başarılı olduğu bir alan vardır. Bu toplum ilerde yetiştirdiğimiz her bireye muhtaçtır. Bu sorumlulukla hareket eder ve paydaşlarımızla istenilen ahengi yakaladığımız sürece başarı kaçınılmazdır.

16 Mart 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 1832 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU