Günün Tarihi:29 Kasım 2020

Bakanı ikna edecekler!


İlimizdeki hastane doluluk oranlarının ilçe hastaneleri nedeniyle düşük göründüğünü belirten Milletvekili Recep Uncuoğlu, “ Merkezde doluluk oranları yüzde 99 civarında. Ancak ilçeler de bu işe katılınca oran düşüyor. Biz yeni parametrelerle bunu bakanlığ

Bütçe kalemleri

Bütçe görüşmelerin tamamlanması ile kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu söyleyen Recep Uncuoğlu, “ Bütçe görüşmeleri sonlandı ancak yatırım programları başka bir husus. Bizim yatırımlarla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Bütçede sağlıkta, eğitimde harcanacak olan ana kalemler ve ödenek miktarları belirleniyor. Ödenek miktarları kendi içindeki yatırım programlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bütçe kalemleri arttırılabiliyor. Biz Sağlık ve Kalkınma Bakanlıklarındaki süreci takip ediyoruz. İnşallah bir an evvel Bin yataklı hastanenin programa alınıp sürecinin başlatılmasını istiyoruz” dedi.

Yatak sayıları

10 bin kişiye düşen yatak sayısında Sakarya’nın Türkiye ortalamasına çok yakın olduğunu söyleyen Uncuoğlu, “Fazla bir yatağımız yok. Ancak burada asıl belirleyici olan doluluk oranları. Bizim ilçelerimizde yeni yapılan hastanelerimiz var. Bunlar yatak kapasiteleri yüksek hastaneler. Merkezdeki hastanelerimizde doluluk oranları çok yüksek, yüzde 99’ları buluyor. Ama ilçe hastanelerinde doluluk oranları az, bu oranlardan dolayı Sakarya’dakiortalama düşüyor” dedi.

Doluluk oranları

Uncuoğlu, “ Aslında vatandaşın tercih ettiği merkezdeki hastanelerimizde doluluk oranları yüzde 99 iken ilçe hastanelerindeki oranlar il oranımızın düşmesine neden oluyor. Biz bunu Valilikte yaptığımız sağlık brifinginde Genel Sekreterimiz ve Sağlık müdürümüz ile de konuştuk, ayrı bir parametre ile bunu bakanlığa sunmamız gerekiyor. Bu parametre de merkezdeki hastanelerin doluluk oranlarını bildirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Parametre

İlçe hastanelerindeki doluluk oranlarının az olmasının nedeninin uzman hekim azlığından kaynaklandığını da belirten Uncuoğlu, “ Bu nedenle herkes merkezi hastaneleri tercih ediyor. Bu nedenle bütün halinde bakıldığında Sakarya’da doluluk oranlarında yoğunluk olmadığı algısı oluşabilir. Ancak biz bunu ayrı parametreler ile ortaya koyacağız. Her görüşmemizde biz bunu şifahen ifade ediyoruz ama bunu istatistiki olarak da sunacağız. Merkezdeki yatak sayımızın artması gerektiğini gerektiği için gerekli girişimleri, müdürlüklerimiz ile birlikte yapacağız” dedi.

‘Zamana ihtiyaç var’

Bölge Adliye Mahkemesi hakkında da açıklamalarda bulunan Uncuoğlu, “Yakın bir tarihte 6 bine yakın hakim ve savcı ataması yapılacak. Bölge Adliyeleri Yargıtay’ın yükünü alıp bölgelere dağıtan bir yapı. Bunların sadece fiziki mekânlarını yapmış olmak yetmiyor. Buralarda ilgili dairelerin, mahkemelerin kurulabilmesi için hakim ve savcı atamalarının yapılabilmesi gerekiyor. Bunun için de biraz zamana ihtiyaç var. Bu nedenle ilk etapta İstanbul bölgesi daha geniş bir bölge olarak planlandı ve Sakarya’da oraya dahil edildi” dedi.

Binalarımız olsun

Uncuoğlu, “ Yarın elimizdeki hakim ve savcı sayısı arttığında burası da 6 ili kapsayan Bölge adliye Mahkemesi olarak faaliyete devam edecek. Bu yatırım atıl kalacak gibi bir kaygı kesinlikle söz konusu değil. Sonuç itibari ile sağlıkta da adalette de insan faktörünün yetişme süreleri zaman alıyor. Yeter ki elimizde yeterli binalarımız olsun, yarın atamalarla sayı arttıkça burası da açılacak” şeklinde konuştu.

Adalet merkezi

Sürecin çok uzun olmayacağını belirten Uncuoğlu, “ Tahminen önümüzdeki bir yıl içerisinde Adalet Bakanlığımızın atamaları yapılacak ve Bölge Adliyeleri tam kapasite ile açılacaktır. Yatırımımız atıl kalmayacak, Sakarya’ya kazandıracak çok önemli potansiyeli var. Bir adalet merkezi olacak ve onun kazanımlarını Sakarya elde edecek” dedi. 

20 Mart 2016 , Pazar Bu haber toplam 887 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU