Günün Tarihi:23 Haziran 2021

‘Yeterli belgemiz yok’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Vakfı tarafından düzenlenen ‘Din İlimlerine Giriş Seminerleri’nde, bu hafta ‘Hz. Peygamber Dönemi’ni İncelemede Metodoloji’ konusu ele alındı.

‘Böyle bir imaj var’
SAÜ Camii Külliyesi’nde düzenlenen seminere, SAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Hz. Peygamber dönemini anlayabilmek için önyargılarımızın oluşturduğu coğrafyayı silip atmamız gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Levent Öztürk, “Arabistan bölgesinin veya Hz. Peygamber dönemi coğrafyasının çöl olduğu kabul edilir. Zihin dünyamızda böyle bir imaj vardır. Halbuki Arap coğrafyasına baktığımızda bunlar sadece belli bölgelere has problemler. Bir dönemin bütün özelliklerini bütün problemlerini genel bir manzara olarak ortaya koymadan Hz. peygamber dönemini yorumlamak mümkün değildir” dedi.

Kazı çalışmaları
Öztürk, “Hz. Peygamber dönemini anlamak için elimizde yeterli arkeoloji çalışmaları ve müze belgeleri yok. Bir kültürü bir tarihi bir dönemi anlayabilmek için nasıl Roma ya da diğer ülkelerde bir takım tarihi belgeler var ise biz o belgeler üzerinden olayları ve problemleri anlatılan bilgileri kavrayabiliyorsak, Mekke ve Medine dönemi veya hicaz kültürü kazı çalışmalarına da çok fazla ihtiyacımız var. Hz. Peygamber dönemini iyi bilmeliyiz, bunun için de pek çok alana ihtiyaç duymalıyız. Bu alanlarla ilgili kolektif sentezci bir yaklaşımla çalışmamız gerekiyor ve peygamber dönemini zihnimizde yeniden yazmamız gerekiyor” dedi.
 

21 Mart 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 772 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU