Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Muhtarlara büyük görev düşüyor’


KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, uyuşturucuyla mücadelede mahallelerinde önder kişiler olan muhtarların büyük önem taşıdığını belirtti.

Seminer verildi
Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği Eğitim Hizmetleri Birimi tarafından, Sakarya Muhtarlar Derneği’ne bağlı muhtarlara toplum ruh sağlığı ve madde bağımlılığının tedavisiyle ilgili seminer verildi. Seminere, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, Sakarya Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem ve dernek üyesi muhtarlar katıldı. Bu konuda ilimizde Valilik başta olmak üzere, ilgili kurumların canla-başla çalıştığını ifade eden Sağlam, muhtarların vatandaşları bilgilendirmesinin önemine değindi.

‘Bana ne’ diyemeyiz
Sağlam, “Madde bağımlılığına karşı mücadelede sizlere büyük görev düşüyor. Genç nesillerin madde bağımlılığına karşı bilinçli olması ve korunması önce ailelerinden başlıyor. Sonra bulundukları çevrenin bilinçli ve güvende olması gerekiyor. Muhtarlarımız bu yönde mahallelerinde önder kişiler olarak devletimizin ilgili kurumlarını olası olumsuz durumlara karşı bilgilendirmeli. Sağlıklı toplum ve nesiller için ‘Bana ne!’ diyerek kayıtsız kalamayız. Zehrin pençesine düşen tertemiz insanlar daha sonra bağımlısı olduğu bu zehri elde edebilmek için her türlü kötülüğü yapmak durumunda kalıyor” diye konuştu.

‘Şifa buluyorlar’
Madde bağımlılığının pençesine düşmüş insanlara yardım etmek ve onları yeniden hayata bağlamak için Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SÜEAH) Korucuk Kampüsü Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’nin (AMATEM) kurulduğunu hatırlatan Sağlam, “Bu merkezde güzel sonuçlar alınıyor. Sentetik uyuşturucudan birçok bağımlılık yapan maddeye kadar bu illetlerin pençesine düşen insanlar burada şifa buluyor. Ancak hayata yeniden başlarken yine eski çevre ve arkadaşlarıyla bir araya gelenler yeniden madde bağımlısı olabiliyor. Bunu önlemek için toplumsal duyarlılığın artması gerekiyor” dedi. 

Ruh Sağlığı Merkezi
Toplum ve ruh sağlığı konusunun da önemine vurgu yapan Genel Sekreter Sağlam, “Madde bağımlılığı ile mücadelenin yanında sağlıklı bir toplum için ruh sağlığı da önem taşıyor. Ruhsal rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı tedavi etmek ve topluma kazandırmak gerekiyor. Bu yönde SAÜEAH’a bağlı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezimiz faaliyet gösteriyor. Burada da birçok insanımız tedavi görüyor” şeklinde konuştu.

Bilgilendirdi
Muhtarların bulundukları bölgelerde madde bağımlılığının önlenmesine yönelik duyarlılık içinde olmasının yanında, uyuşturucunun ve alkolün pençesine düşmüş kişilerin tedavi edilmesi yönünde de sorumluluk hissetmelerini isteyen Sağlam, sokaklarda gençleri zehirlemeye çalışan kişilerin engellenmesi için güvenlik güçleri ve adli makamlarla sıkı bir iş birliği içinde olmak gerektiğini söyledi. Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam’ın ardından TRSM Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Serkan Bilgiç ve AMATEM Sorumlu Hekimi Uz. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı muhtarları yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirdi.

 

21 Mart 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 826 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU