Günün Tarihi:28 Şubat 2021

‘Özgürlük değişmez’


Büyükşehir Belediyesi Bahar Dönemi Akademi’de ilk haftanın son dersi ‘Özgürlük ve Demokrasi Seminerleri’ sınıfında gerçekleşti. Dersin bu haftaki konuğu olan Prof. Dr. Atilla Yayla, özgürlüğün kişiden kişiye değişemeyeceği vurgusunda da bulundu.

‘Sık kullanılır’
Prof. Dr. Atilla Yayla, “Özgürlük kelimesi dilimizde sık sık kullandığımız bir kelimedir. Aşağı-yukarı herkes özgürlüğün değerli olduğundan bahseder. Ancak özgürlüğün değerli olması başka bir şeydir; özgürlüğün tanımlanabilmesi başka bir şeydir. Özgürlük kişiden kişiye değişmez. Her kişi, her grup kendi özgürlük tanımlamasına sahip olamaz. Özgürlük genel insani bir problemdir. Toplumda azınlık teşkil edenler, etnik, dini azınlıklar, cinsel tercihler bakımından azınlıklar, üzerinden tartışılmaya elverişli bir konudur.  Türkiye gibi ülkelerde istisnai durumlar da olabilir. Mesela 28 Şubat sürecinde azınlığın çoğunluğun özgürlüğü ile ilgili bir daraltma yaratması söz konusuydu” dedi.
Tanımını yaptı
Özgürlük tanımının muğlak bırakılmasının toplumsal birçok sıkıntının ortaya çıkmasına neden olacağını da belirten Yayla, “Özgürlüğün bir tanımını yaparsak eğer; ‘bir birey kendi iradesine dayanarak, kendi hayatını tanzim edebiliyorsa ve bu tanzim çerçevesinde hareket etmekte olan birey keyfi olarak diğer insanlar tarafından engellenmiyorsa özgürdür.’ Yani birey kendi hayatını kendi tercihleri istikametinde yaşama imkanına sahipse… Bunu yapması keyfi olarak başka insanlar tarafından engellenmiyorsa… Bu birey özgürdür. Bu tanımın eksikleri olabilir, ancak başlangıç noktası için iyi bir tanımdır” diye konuştu.

28 Mart 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 750 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU