Günün Tarihi:26 Temmuz 2021

‘İnsanlık için birlik olalım’


14-20 Nisan tarihleri arsında kutlanan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Sakarya Müftüsü İlyas Serenli mesaj yayınladı.

Duyarlılık

Serenli, “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı, ahlakı Kur’an olan Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s)’in doğumunun sene-i devriyesini, “Kutlu Doğum Haftası” ismiyle 1989 yılından beri kutlamaktadır. Başkanlığımız, öteden beri Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle özelde toplumumuz, genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemime taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir” dedi.
Beraberlik
2016 yılı Kutlu Doğum Haftası’nda “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlikte Olalım” konusunun ele alınmasının kararlaştırıldığını söyleyen Serenli, “Hafta boyunca yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilecek etkinliklerde Hz. Peygamber’in ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde tevhid ve vahdet bilincine dikkat çekilecek, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının canlı tutulmasına katkı sağlanacaktır” dedi.
Vahdet bağı
Müftü Serenli, “Bütün Peygamberler insanları bir olan Allah’a imana, tevhide davet etmişlerdir. Tevhid, inanç ve ibadetlerle Allah ile insan arasında bir bağ kurarken, müminler arasında vahdet bağı oluşturarak kardeşliği, birlikte yaşama hukukunu tanzim etmiştir. Bu itibarla tevhid inancı ve bu inancın etrafında oluşan vahdet anlayışı, geçmişten günümüze İslam toplumunun birlik ve beraberliğini sağlayan en önemli unsurların başında yer almıştır” dedi.
Tevhit sancağı
Serenli, “Vahdet; kardeşlik, dostluk, sevgi, yardımlaşma ve dayanışmadır. Birlikte yaşama, paylaşma, ortak değerlere sahip olma ve ortak ideallere yönelmedir. Tevhidin sancağı altında toplanma, Allah’ın dini yolunda her türlü dünyevi menfaati bir kenara bırakmadır. İslam dünyasında yaşanana acıları ortak, dertleri ortak ve duaları ortak kılmaktır. Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli bir stratejinin, Müslümanların parçalara ayrılmasını engellemekten daha önemli bir siyasetin olmadığını bilmektir. İslam ümmetinin inşa ettiği mümtaz medeniyetlerin, bu medeniyetlerin ortaya koyduğu büyük tecrübelerin farkında olmaktır.
Tarihi tecrübe
Serenli, “Modern zamanlarda ise insanlık, dinler ve Peygamberler aracılığıyla tüm zamanları ve insanları muhatap alan, bütün inanmış yüreklere duyurulan çağlar üstü hikmet ve hakikatlerden uzak düşmüştür. Dolayısıyla bugün birlikte yaşama konusunda insanlığın ve Müslüman toplumların karşılaştıkları sorunların çözümü için seferber olunmasına; son hak din olan İslam’ın bakış açısının bir kez daha yeniden ortaya konmasına; tarihi tecrübenin günümüze yansıtılmasına ve birlikte yaşama ahlakı konusunda bir bilinç oluşturulmasına ihtiyaç vardır” dedi.
Canımıza kastediyor
Serenli, “İşte bu düşüncelerle Diyanet İşleri Başkanlığı bu sene Kutlu Doğum Haftası’nda “Hz. Peygamber (S.A.V.) Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlikte Olalım” konusunda insanlığın idrakine ulvi hakikatleri yeniden hatırlatmaya karar vermiş ve Kutlu Doğum hazırlılarını buna göre yapmıştır.  Bununla birlikte son zamanlarda ülkemizde de terör, hiçbir insani ve ahlaki değer taşımaksızın, hiçbir ayrım gözetmeksizin masum insanlarımızın canlarına kastetmektedir” diye konuştu.
Hedef almakta
Müftü Serenli, “Terör ve şiddet, asırlardır barış, selam ve eman yurdu olan bu topraklarda “biz” anlayışı içerisinde kardeşçe yaşayan milletimizin birlik ve beraberliğini hedef almakta, güven ve huzuruna yönelik ciddi bir tehdit teşkil etmektedir. Bu itibarla ülkemizde ve bölgemizde kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yeniden tesisi amacıyla gösterilecek her çabanın büyük bir değeri olacaktır” dedi.
Davet ediyor
Serenli son olarak, “’Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet’ teması ve ‘İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım!’ çağrısı etrafında tüm kardeşlerimizi, daha güzel bir dünya için sevgi, saygı ve merhamet gibi yüksek ahlaki erdemlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyor; bu duygu ve düşüncelerle Kutlu Doğum Haftamız’ın başta Sakarya’mız olmak üzere, ülkemize ve gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
 

13 Nisan 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 879 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU