Günün Tarihi:31 Mart 2020

Kanserde büyük artış!


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesi’ne geçen yıl ayda ortalama 2 bin 233 kişi başvururken, 2016 yılının ilk üç ayında bu rakam aylık ortalama olarak 2 bin 349’a ulaştı. Ortaya konan rakamlar Sakarya’da kanserli sayısının

Her yıl artış gösterdi
Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği verilerine göre,  ilimizdeki kanserli sayısı giderek artıyor. 2012 yılında hastane polikliniklerine ayda ortalama 614 kişi başvururken, bu rakam 2013 yılında bin 1149, 2014’te bin 665 ve 2 bin 15 yılında ise 2 bin 233 olarak gerçekleşti.

Rekor olabilir
Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Korucuk Kampüsü’nde yapılan muayeneler 2016 yılında daha da arttı. Bu yılın ilk üç ayına ait hasta muayenesi aylık ortalama 2 bin 349 kişi olarak gerçekleşti. Günlük tedavi edilen kanserli hasta sayısı ise 74’ü buldu. 2014 yılında 320 olan tedavi edilen hasta sayısı da 2015 yılında 430’a yükseldi.

Sıra bulmak zor
KANSENDER Başkanı Nihal Akar, kanser vakasının sadece Sakarya’da değil ülke genelinde arttığını belirtirken, “Sakarya’da gerçekten fazla bir artış var. Bir çok hasta Onkoloji’de muayene ve tedavi olabilmek için sıra alamıyor. Maalesef bu da bir gerçek” diye konuştu.


KANSERDER Başkanı Akar’dan TEB’e tepki geldi

‘Kanserli hasta bekletilmesin’

KANSERDER Başkanı Nihal Akar, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığının bilindiğini belirterek, “Ama gelin görün ki, uygulamada bu böyle değil. Biran önce prosedür değişmeli” dedi.

Haftada bir
Başkan Akar, kanser teşhisi konulan hastanın tedavisi için doktor tarafından istenen ilaçların Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) tarafından oluşturulan 5 kişilik komisyon tarafından incelendiğini belirterek, “Maalesef bu prosedür hayat bitiriyor. Her Salı toplanan bu komisyon onay yapmazsa ‘ilaç izlemeye alındı’ diyerek bir hafta daha hastayı oyalıyor” dedi.

Değişmeli
Kanserli hastanın tedavisine başlanması için bir saniyenin bile çok önemli olduğunu belirterek, “İlaç teminin de yaşanan bu süre hastanın kanserli hücrelerinin artışına yol açıyor. Kanserli hasta ilaç yüzünden bir ay tedavi olmayınca ömrü bitiyor. Bu nedenle biran önce bu prosedür değişmeli” dedi.

16 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 934 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU