Günün Tarihi:3 Haziran 2020

‘Proje için acele ediliyor’


Genç çiftçilere 30 bin liraya varan hibe desteğinin güzel bir proje olduğunu, ancak devletin bu projede aceleci davrandığını söyleyen Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, “Projede kesinlikle uygulamalı eğitim ayağının da olması gerekiyor” dedi.

Hibe destek

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği projesi başvuruları başladı.
Ön başvuru
Projeden yararlanmak isteyenlerin ilk olarak www.gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ön başvuru yapması, ardından da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekiyor. 18-40 yaş aralığında ücretli çalışmayan ve örgün eğitimde bulunmayan vatandaşların başvuru yapacağı projede başvurular 11 Mayıs’ta sona erecek.
Zarar verir
Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, başvuruları başlayan projenin güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Şenoğlu, bunun yanında proje için acele edildiğini de belirterek, “Kim, hangi işi yapacaksa yapsın bir kere kesinlikle eğitimini alması ve sertifikası olması gerekiyor. Parayı al, sonra bu işi öğrenirsin denmemeli. Bu şekilde eğitim olmadan bu kişilere paralar verilirse, proje fiyasko ile sonuçlanabilir. Devlete olacak zararın yanı sıra, vatandaşa ve sektöre de büyük zararları olur” dedi.
Eğitim
Şenoğlu, “Parayı az verelim, ama öz verelim. Projelerde bir başarı yakalamamız lazım. 100 projeden en az 90 tanesinin başarılı olması gerekiyor. Bu da eğitim ile olabilir sadece. Bu konuda acele ediliyor. Başarısız olan her proje bundan sonraki projelerin başarısını da etkiler. Sektöre zarar verir. 30 bin lira ile bu iş bitmiyor. Onun için aceleye getirmeden eğitim ön çalışması yapılmalı. Başvuruda bulunanlar bir eğitimden geçmeli ve başarılı olanlara bu para verilmeli” şeklinde konuştu.

18 Nisan 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 828 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU