Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Her önünü gelen gazeteci olamayacak


Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, eline her makine alanın gazeteci olamayacağını belirterek, konu ile ilgili hazırladıkları düzenlemeyi meclise sunacaklarını söyledi.

Fikir işçileri
Giresun'daki basın mensupları ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ile Giresun Adası'nı gezen Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, basın mensuplarının 2,5 yıllık yıpranma payından istifade edebilmeleri için sarı basın kartına sahip olmaları gerektiğini hatırlattı. Arslan, bu uygulamanın yanlış olduğunu öne sürerek şöyle devam etti: “Türkiye'deki gazetelerin kadrolarındaki fikir işçileri arkadaşlarımızın fiili hizmet zammından yararlanması için sarı basın kartı almaları mecburiyeti ortadan kalkmalıdır. Bu arkadaşlarımız SGK'ya bildirilen fikir işçisi kapsamında oldukları andan itibaren, özlük hakları itibariyle fiili hizmet zammından yararlanmalı. Bu vesileyle iktidarıyla, muhalefetiyle meclis gruplarına bir çağrıda bulunmak istiyorum”

Sarı basın kartı
Sarı basın kartı için meslek mensuplarının müracaatlarını yaptıktan sonra Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin hızla müracaatları değerlendirmesini isteyen Arslan, “Müracaatlar alındıktan sonra vaki problemler varsa süpürme usulüyle gözden geçirsinler ve derhal bütün Türkiye'ye yayılmış Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlükleri eliyle müracaatçı arkadaşlarımızın yaşadığı herhangi bir sıkıntıyı gidermeye dönük adım atmış olsunlar” diye konuştu.

Düzenleme
Kolaylı da basın özgürlüğünün önündeki engellerinin kaldırılması ve yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini aktararak, “Biz bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz ve dosyalarımızı hazırladık. Önümüzdeki günlerde iktidar ve muhalefet partilerine sunacağız” dedi. En önemli sorunlardan bir tanesinin de meslekte standart bulunmaması olduğuna işaret eden Kolaylı, şunları kaydetti: “Maalesef yoldan geçen herhangi bir insanın herhangi bir kişinin eline fotoğraf makinesi verdiğinizde gazeteci olarak adlandırılabiliyor. Eline de bir tanıtım kartı verdiğinizde bu kişi ‘gazeteciyim’ diye dolaşabiliyor. Biz bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda Basın İlan Kurumu bir karar aldı. Uluslararası boyuttaki bu meselenin nasıl çözüldüğü ele alınacak. Biz bu konuda bir yasa düzenlemesini Meclis'e getireceğiz”

19 Nisan 2016 , Salı Bu haber toplam 941 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU