Günün Tarihi:24 Ocak 2021

Esnaf kendi sanayisini yapacak


Adapazarı Dörtyol Sanayi esnafları, geliştirdikleri yeni proje ile SATSO binası karşısındaki 255 dönümlük araziye modern ve tam detayları düşünülmüş bir sanayi sitesi kurmak için harekete geçti.

Avan proje
D100 karayolu kenarında SATSO binası karşısında 1.Organize Sanayi Bölgesi genişleme projesinin kuzeyinde 255 dönümlük arazi üzerinde muhteşem bir proje hayata geçiriyor. İsmail Günay’ın Başkanlığını yaptığı S.S. Dörtyol Çevre sanayi Çarşıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Koopertifi tarafındanr hazırlanan avan proje dün kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Sanayi Ticaret İl Müdürü Özcan Keskin, Makine İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Suat Müctehitzade ve sanayi yönetim kurulu katıldı.

İlki temsil ediyor
Proje tanıtan Başkan Günay, “Sanayi sitemiz kent merkezine 5 km uzaklıkta olup, şehir merkezine en yakın ve en büyük iş yeri olma özelliğini taşımaktadır. Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulacak olan sanayi sitemiz Türkiye'mizde bir ilki temsil etmektedir. S.S Dörtyol Çevre Sanayi Çarşıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 2011 yılında Sakarya'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firma sahipleri ve işadamları tarafından kurulmuş olup, benim başkanlığımda Aykut Kobaş ve Mehmet Kurt'tan oluşan yönetim kurulu ile çalışmalarına tüm hızı ile devam etmektedir” dedi.

Destek teşekkürü
Günay, “Kuruluşumuzdan bugüne kadar desteklerini bizden esirgemeyen, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoglu, SATSO Başkanımız Sayın Mahmut Kösemusul ve yönetim kuruluna, 1. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Mustafa Kösemusul ve yönetimine, l. OSB Müdürümüz Sayın Ahmet Çubuk'a, Yönetim Kurulumuz ve Sakarya Dörtyol Sanayi Kooperatifi ortakları olarak şükranlarımızı sunarız” dedi.

120 bin m2
Başkan Günay, “Sakarya Dörtyol Sanayi Sitesi beton duvar ve tel çit ile çevrilecek 255 bin metrekare arazide yer alacak 638 adet farklı metrekarelerdeki işyerleri, sosyal tesisleri, sağlık tesisleri, ticaret merkezi, eğitim alanları, ibadethanesi, bölünmüş yolları. Güvenlik kontrol noktaları, kamera takip sistemleri, modern tarzdaki giriş ve çıkış kapıları ile Türkiye'nin bilgisayar tabanlı ilk sanayi sitesi olma özelliğini taşıyan projelerinden bir tanesidir” dedi.

Ticaret merkezi
Günay, “Projede 120 bin metrekare kapalı alan 65 bin metrekare ön bahçe alanı 65 bin metrekare ortak alanlar 6 bin metrekare sosyal tesis ve ticaret merkezi düşünülmekte olup, en küçüğü 100 metrekareden başlayan 150 metrekare, 200 metrekare ve 250 metrekare olmak üzere farklı metrekarelerde 638 işyeri bulunmaktadır. İş yerleri önlü arkalı 12 adet ada üzerine
yerleştirilmiştir.” Dedi.

Tüm detaylar
“Adalar arasında 10 metre ve 15 metre eninde geniş caddeler bulunmakta olup, sanayi sitesini enlemesine bölen 5 metre genişliğinde uzun bir bulvarımız mevcuttur” diyen Başkan Günay, “İşyerlerinde kat yükseklikleri 6.30 metre ve 7.30 metre olarak düşünülmekte olup, içerisine çekme kat da yapılacaktır. Üst yapı inşaatı ve alt yapı inşaatı için bakanlık kredisi kullanılması, inşaatın 2017 yılında başlanarak 2019 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir. Bakanlık kredisinin kullanılması halinde ortaklarımızın birçok vergiden muaf olacağını şimdiden belirtmek isteriz” dedi. 

İş güvenliği
Başkan Günay, “Yapılacak projede işyerlerinin iş güvenliği standartlarına ve gereksinmelerini karşılayacak, ısı yalıtımları, yangın ve servis merdivenleri, tır girişleri, engellilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar, çalışanlar için soyunma odaları, duş, mutfak ve dinlenme alanları gibi tüm ayrıntılar en ufak detaylarına varıncaya kadar düşünülmüş olup, üst yapı projelendirme safhasında kooperatif ortaklarımızın da fikirleri bize ışık tutacaktır” ifadelerini kullandı.

5 bin kişiye iş
Başkan Günay, “Sosyal tesislerde kongre, seminer, toplantı, konferans gibi etkinliklerin düzenlendiği çok amaçlı salon ve idari ofislerin yer aldığı bölümler olacaktır. Herkesin ihtiyaçlarını karşılayacağı süper marketi, bankaları, restoranları, kafeleri ve ofislerin yer aldığı ticaret merkezi, çalışanların sosyalleşmesine katkıda bulunacak, boş zamanlarını değerlendirebilecekleri spor tesisleri ve ibadetlerini yapabilecekleri cami de bu alanda değerlendirilecektir. Yaklaşık 5 bin kişiye iş olanağı ve istihdam sağlayacak Sakarya Dörtyol Sanayi Sitesi bölge ve ülke ekonomisi için önemli bir katma değerdir” dedi.

Makine sanayi
Ağırlıklı olarak otomotiv sektörünün faaliyet göstereceği sanayi sitesinin 136 Bin metre kare alan üzerine kurulacak olan ikinci etap sanayi modeli de Makine imalatçılarına yönelik olacak. Burası da en kısa sürede kamulaştırılarak  yapılacak bu sanayiye entgre olacak.

230 ortak
Sorulan soruları cevaplayan Başkan Günay, 1. OSB’den metrekaresini 254 liradan alınan yerlerin vergiler ve katılım payları ile 304 lira olarak yansıyacağını, 230 ortaklarının olduğunu, herkesin kesesine göre dükkan alabileceğini, bakanlıktan yıllık yüzde 2 faizle esnafın kredi kullanabileceğini, projeyi 2019 yılında tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi. 

23 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1514 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU