Günün Tarihi:5 Haziran 2020

CHP Milletvekili Özkoç gündemi değerlendirdi


‘Yıkılacak 21 okul var’

Otopark yapmak için şehrin en köklü 3 okulunun yıkılmasının yanlış olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Engin Özkoç, “Bu çözüm arayışı bizi isyan ettirdi. Valiliğin 2015 yılındaki brifinglerine göre ilimizde depreme dayanıksız olduğu için yıkılması gereken 21 okul bulunuyor” dedi.

Toplantı yapıldı
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Engin Özkoç, İl Başkanı Ayça Taşkent ile birlikte şehrin gündemindeki konularla ilgili bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Elegante Cafe’de düzenlenen toplantıya Milletvekili Özkoç ve İl Başkanı Taşkent’in yanı sıra İl Kadın Kolları Başkanı Emel Bircan, İl Gençlik Kolları Başkanı Ulaş Yusuf Konyalı, ilçe başkanları ve basın mensupları katıldı.

‘Pankart asmadık’
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Ayça Taşkent, “9 Nisan’da yapılan Genel Başkanımız’ın katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikle ilgili bazı eleştirel yazılar oldu. Sanıyorum eksik bilgilendirme oldu. Toplantımızın ana konsepti CHP üyesi olmayan vatandaşları toplantıya getirmekti. Bu nedenle Genel Başkan’ın geleceğine yönelik mesaj atmadık partililerimize. Buna paralel olarak da hem salonun içinde, hem de dışında herhangi bir pankartı kendi isteğimizle asmadık” dedi.

10 soru 10 bin ev
Taşkent, “Önümüzdeki dönemlere yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. En büyük projemiz bir ayda 10 soru 10 bin ev projemiz. Dün Hendek Dikmen Mahallesi’ndeydik. Bu çalışma yerel yönetimlere yönelik bir çalışma. Vatandaşların sorunlarını birebir görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bilgilendirme çalışması yapacağız” şeklinde konuştu.

Destek veririz
Sakarya’da meydana gelen sorunlara sağduyu ile yaklaşmaya çalıştıklarını belirten Milletvekili Engin Özkoç ise, “Biz tam bir muhalefet anlayışı ile değil, aynı zamanda iktidarın doğru yapması gereken konularda nasıl destek veririz anlayışı ile çalışıyoruz. Biz sadece iktidarı eleştirmiyoruz. Sakarya’mızda ve ülkemizde eksik ve yanlış gördüğümüz konulara ilk önce kendimiz çaba gösteriyoruz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Ortak bellek
Özkoç, “Tartışılan alışveriş merkezi değil, kent merkezi ise önceliğimiz otopark alanı değil, ortak bellek olmalı. Anılarımız bu kenti Sakarya yapıyor. Ortak mekanlarımız, değerlerimiz bizi hemşeri kılıyor. Bizim gibi büyük yıkımlar yaşamış bir kenti ortak değerlerine böyle hoyratça yaklaşılmamalıdır” şeklinde konuştu.

En köklü okullar
Yıkılması konuşulan okulların en köklü okullardan olduğunu belirten Özkoç, “Atatürk İlkokulu, Sabihahanım İlkokulu ve Atatürk Lisesi’nden ayrılma Nuri Bayar Ortaokulu, arabalara park yeri yapacağız diye yıkılamaz. Sizin çınarlarını kesip, arabalara yer açmaya niyet ettiğiniz Atatürk İlkokulu, yarım asır ‘çocuklarımız okusun’ diye yola çıkan güzel insanlarımızın eseri” dedi.

Bellek yok
Özkoç, “Bu bellek neden yok edilmek isteniyor? Açıklamalara bakılırsa, arabalara park yeri yapmak için. Gerçekten otopark yeri mi arıyorsunuz? Bizce en uygun yer; eski stadın bulunduğu alan. Bu geniş alanda yer altı otoparkı yapılabilir, üstü de yeşil alan olarak korunur” ifadelerini kullandı.

Stat arazisi
Eski stadın altına yapılacak bir veya iki katlı otopark, kentin mevcut sorununu hafifleteceğini belirten Özkoç, “Ancak dünyada, Türkiye’de ve Sakarya’da artan araç yoğunluğuyla otopark alanı yaparak başa çıkamazsınız. Çözüm; toplu ulaşım ve raylı sistemdir. Bakın TÜİK verilerine göre, Sakarya’da sadece bir yılda 18 bin 963 yeni araç  trafiğe çıktı, her gün ortalama 50 yeni araç demektir bu” dedi.

Çözüm raylı sistem
Özkoç, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan tüm projeksiyonlar, otomobil sayısının artmaya devam edeceğini gösteriyor. Bunu yönetebilmenin yolu; okul binalarını yıkarak otopark yapmak değil, raylı sisteme geçmektir. Tüm gelişmiş ülkelerin izlediği ve başarı elde ettiği tek yol bu. Niyet ettikleri iş, hem akla hem vicdana aykırı, bu işten vazgeçin” şeklinde konuştu.

Varılan nokta
Uzun süredir bildiği ancak istişarelerle çözmeye çalıştığı başka bir konu olduğunu da belirten Özkoç, “Kentimizde okul yıkımı, arabalara güvenli park alanı yaratmak için gündeme getiriliyor. Yürütülen tartışmaları bir süredir izliyoruz ve nereye varacağını anlamaya çalışıyoruz. Varılan nokta, ortaya konulan öncelikler, çözüm arayışları, bizi isyan ettirdi” dedi.

21 okul bulunuyor
Özkoç, “Bir süredir elimizde bulunan, çözümü için yetkili makamlarla görüşme yürüttüğümüz bilgileri, kamuoyuna açıklama kararı aldık; Sakarya Valiliği Şubat 2015 ve Ağustos 2015 İl Brifing Raporları’nda yer alan bilgiye göre, depreme dayanıksız olduğu için yıkımı gereken 21 okul bulunuyor. Yani kentimizde bugün deprem olsa yıkılabilecek 21 okul bulunuyor. Bu okulların vakit geçirmeksizin bir an önce yıkılması ve yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

Hangi okullar?
Depreme karşı güçlendirilmesi gereken 39 okulun da olduğunu ifade eden Özkoç, “Okulların yıkımı ve güçlendirme çalışmaları için 2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ödenek talep edildi ve bir miktar ödenek de tahsis edildi. Şimdi soruyoruz; Bu okullara ne oldu? Yıkılması gereken 21 okul hangileri? Bu okulların yıkımıyla ilgili bir takvim oluşturuldu mu? Güçlendirme çalışmalarının ne zaman ve nasıl yürütüleceği belirlendi mi?” şeklinde konuştu.

Soru önergesi
Özkoç, “Bu soruları neden soruyoruz? Çünkü Şubat 2015 brifinginde bu okulların derhal yıkılması gerektiği yazarken, ocak 2016 brifinginde bu okulların yıkımı ile ilgili hiçbir şey yazmamaktadır. O zaman bu süreç içinde 21 okulumuz ya yıkıldı yerine yeni okullar yapıldı ve brifing raporundan çıkarıldı. Biz de sayın valiliğimize bilgi edinme hakkı çerçevesinde 9 tane soru bulunan resmi bir dilekçe verdik. Bununla ilgili TBMM’ye de soru önergesi verdik” dedi.

Sorular sordu
Valiliğe verdikleri dilekçede bulunan soruları da açıklayan Özkoç, “1-Sakarya’da okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyindeki tüm eğitim-öğretim kurumlarında, binaların depreme dayanıklılığını tespit etmeye yönelik dayanıklılık testleri yapılmış mıdır?
2-Tüm eğitim öğretim kurumları binalarının deprem dayanıklılık ölçümleri tamamlanmadıysa;1999 depreminden bu yana geçen 17 yıllık süreçte kaç eğitim öğretim kurumu binasında deprem dayanıklılık ölçümü yapılmıştır? Ölçüm yapılmayan okul sayısı kaçtır? Ölçüm yapılmayan okullar için bir takvim belirlenmiş midir?
3- 17 yıllık süreçte okullarda yürütülen deprem dayanıklılık ölçüm sonuçlarına göre, kaç okul binasının yıkılması gerektiği ortaya çıkmış, bu okullardan kaç tanesinin yıkımı gerçekleştirilmiştir?
4- Yıkım kararı verilen tüm okulların isimleri nelerdir?
5-Yıkımı gerçekleştirilen okulların isimleri nelerdir?  Yıkılan okulların yerine yeni okul inşa edilmiş midir?
6- Sakarya’daki okullarda 17 yıllık süreç içinde yapılan deprem dayanıklılık testi sonuçlarına göre, hangi okullarda, ne düzeyde güçlendirme yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır?
7-Depreme dayanıklı hale getirilen okulların isimleri nelerdir?
8- Deprem güçlendirme çalışması yapılması gerektiği halde yapılmayan okulların isimleri nelerdir? Gerektiği halde güçlendirme yapılmayan bu okullar için bir takvim oluşturulmuş mudur?
9- Sakarya’da depreme dayanıksız okulların yıkılıp yeniden inşa edilmesi, güçlendirme gereken okullarda da güçlendirme çalışmalarının gerçekleştirilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2015 ve 2016 yılları için ödenek istenmiş midir? Bakanlık’tan ne kadar ödenek tahsis edilmiştir?

Takip edilecek
Özkoç, “Şimdi bizim vazifemiz bunun takipçisi olmaktır. Bir muhalefet partisi milletvekili olarak bugüne kadar Sakarya’mızda en ufak sorunu şov yapmadan çözüm odaklı olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak bazen gücümüz yetmiyor ve kamuoyunun gününe gerekiyor. Kamuoyu okullarımızın ne durumda olduğunu bilmelidir. Sadece okullarla alakalı değil, yıkılamayan hasarlı ve çok katlı binalarla alakalı sıkıntılar da sürüyor. Depremin üzerinden yıllar geçti, bir korku ortamı yaratma amacında değiliz. Bir felakete karşı önceden önlem almaya çalışıyoruz” dedi.

Elektrik kesintileri
SEDAŞ’ın yaptığı elektrik kesintilerinden dolayı mahkemeye başvurduğunu da hatırlatan Özkoç, “İlgili raporlarımızı yazdık. Çok kar elde etmek amacı ile vatandaşlarımızı saatlerce elektriksiz bırakıp mağdur edilmesine sessiz kalamayız. Her konunun olduğu gibi bu konunun da takipçisiyiz.  Tazminatın ödenmesi ile ilgili gerekli yazı çıktı. İşadamlarının mağduriyeti ile ilgili de gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi. Özkoç, fındık ile ilgili de yaptıkları çalışmaları basın toplantısı ile açıklayacağını söyledi.
 

26 Nisan 2016 , Salı Bu haber toplam 961 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU