Günün Tarihi:24 Kasım 2020

Neyzen Ergüner Serdivan Akademi’de


Türk Tasavvuf Müziği’nin ana enstrümanı neyle, geleneksel müziğimize evrensel bir boyut kazandıran Neyzen Kudsi Ergüner, Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde musiki severlerle buluştu.

İcra etti

Mevlevi geleneğinin devamı olan "Erguner Ekolü"nün son temsilcisi, Ulvi Erguner’in yetiştirdiği, Mevlevi ayinlerinin Fransa, İngiltere ve Amerika’da yapılan ilk tanıtımlarına katılmış, yine aynı yıllarda TRT İstanbul Radyosu'nda sanatçı olarak görev yapmış olan Ergüner; Mevlevilik ile ilgili ilgili ayrıntıları katılımcılar ile paylaşırken, yaklaşık 2 saat süren etkinlik boyunca birbirinden güzel eserleri de icra etti.Hamdi Akatay ve Murat Aydemir, ünlü neyzen Ergüner’le birlikte Akademi meydanını dolduran kalabalığa keyifli bir akşam yaşattı.
Neyin özellikleri
1973 yılından itibaren yerleştiği Paris’te, müzik çalışmalarının yanı sıra, mimarlık ve müzikoloji öğrenimi görmüş ve her iki konuda da doktora çalışması gerçekleştirmiş olan Ergüner, programın sohbet kısmında tasavvufun usül ve erkanından söz ederken, tasavvufla özdeşleşen neyin özelliklerinden de bahsetti.
Dergahlar
Ergüner; “ Ney perdelerden oluşmaktadır. İçi, perdeleri temizlenmeden neyden istenilen ses çıkmaz. İnsan da aynı ney gibidir. Arınmadan, temizlenmeden, perdelerinden kurtulmadan ondan da hakiki ses çıkmaz. Onun için insanın da temizlenmesi, perdelerinden arınması gerekir” dedi. Dergah ve dervişlik kavramların da değinen Ergüner; “Aynı heyecanı, aynı duyguyu paylaşan insanların toplandığı yerdir dergahlar, tıpkı şimdi sizlerle bir araya geldiğimiz Serdivan Fikir Sanat Akademisi gibi” dedi.
 

27 Nisan 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 787 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU