İHA’mız gururlandırdı27 Nisan 2016, Çarşamba

100 puan

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 21-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’na katılan ulusal ve uluslararası 202 takım arasında, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Topluluğu öğrencilerinin geliştirdiği tasarım ve hazırladıkları rapor ön eleme değerlendirmesinde 100 tam puan alarak birinci oldu.
3B yazıcı
Döner Kanatlı İHA Yarışma Ekibi Akademik Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Çallı, “İHA’ların özellikle yangın ve kaza gibi acil durumlarda kullanılabilir olduğunu göstermek amacıyla düzenlenen uluslararası yarışma sabit ve döner kanatlı hava araçlarının geliştirilmesini teşvik etmektedir. Öğrencilerimizin halen geliştirmeye devam ettiği döner kanatlı İHA tasarımı toplam 4 kg kalkış ağırlığına sahiptir ve üretim 3B Yazıcı kullanılarak gerçekleşecek” dedi.
Hedeflere
Çallı, “Tasarlanan sistem, 5 cm x 5 cm x 5 cm boyutlarında ve her biri yaklaşık 500gr ağırlığında toplam 4 küpü otonom ya da manuel biçimde belirlenen hedeflere bırakabilecek. Yüklenen ağırlığa bağlı olarak havada kalma süresi 30 dakikaya kadar çıkabilmekte ve 4-5 km mesafeden canlı görüntü elde edilebilecek” dedi.
Konum verilerek
İHA üzerindeki atış sistemi SAÜ Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği öğrencileri tarafından geliştirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Çallı, “Öğrencilerimiz halen geliştirilmeye devam ediyorlar. Mevcut kamera sistemiyle manuel atış gerçekleştirilebileceği gibi hazırlıkları devam eden proje kapsamında yükün hedefe bırakılması için GPS’ten konum, yükseklik, hız ve yön bilgileri alınarak gerekli konum ve atış zamanı hesaplanacak ve gerçek zamanlı bir yük bırakma sistemi geliştirilecek” şeklinde konuştu.
Hak kazandı
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Topluluğu öğrencilerinin oluşturduğu ikinci takım aynı yarışmada sabit kanatlı İHA kategorisinde 52,5 puan alarak yarışmaya katılmaya hak kazandı.
Yarışmaya katılan ekipler şöyle; Döner Kanatlı İHA Yarışma Ekibi,  Akademik Danışman Yrd. Doç. Dr. Fatih Çallı, Takım Kaptanı ve Yazılım Arzu Gök, Uçuş Kontrol - Tasarım  - Pilotaj İhsan Pehlevan, Atış Sistemi İrshaad Abdool, Fatih Pekcan, Muhammed Ahmedjonzoda, Üretim Abdussamet Erbek, Cemil Ilık, Tasarım Muhameddet Ali Ateş, Motor Sistemi Fatih Erden ve Abdullah Çevik’ten oluşuyor.
Yazılımlar
Sabit Kanatlı İHA Yarışma Ekibi, Akademik Danışman Yrd. Doç. Dr. Levent Çallı, Takım Kaptanı Berat Furkan Yüce, Tasarım-Pilotaj Yağız Sofuoğlu, Atış Sistemi Malik Bennabi, Furkan Erbek, Aerodinamik İsmail Suleımanov, Üretim Mert Öçal, Tasarım Hüseyin Erdem Özkaya, Yazılım Ahmet Başlık, Motor Sistemi İbrahim Güleç, Erkam Günaydın, Uçuş Kontrol – Yazılım Harun Suljagıc’ten oluşuyor.
 

Bu haber toplam 914 defa okundu.