Günün Tarihi:23 Ocak 2020

Mühendis adaylarına tavsiyeler


Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından “İnşaat Mühendisliği Kariyer Günleri” adlı bir etkinlik düzenlendi.

Tavsiyeler
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin ilk gününe ENG Metal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selami Gürel ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Yap-İşlet-Devlet Projesi Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Dedeoğlu konuşmacı olarak katıldı. Dedeoğlu, etkinlikte İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantıları Yolları projesinin sağlayacağı faydalardan, proje kapsamındaki çalışmalardan, şirketin karayolu, otoyol, altyapı, üstyapı ve turizm tesisleri çalışmalarından bahsederken, faaliyette bulundukları alan hakkında bilgiler vererek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

En önemlisi
İnşaat mühendis adayı öğrencilere önerilerde bulunan Selami Gürel, şunları söyledi: “Önce büyük firmalarda yer almaya çalışın. Büyük firmaların vizyonu ve tecrübesi büyük olduğu için buralarda kısa sürede hoşlandığınız işi yapma şansınız olur. Ama küçük bir firmaya girerseniz o firma ne yapıyorsa onunla yetinmek zorunda kalırsınız. 42 yıllık mühendisim. Meslek hayatımın ilk 20 yılı hep sahalarda, şantiyelerin yoğun olduğu yerlerde geçti. Hepsinden de çok büyük zevk aldım. En önemlisi de yapmak istediğim projeleri hayata geçirdim.”

Göz ardı etmeyin
Meslek hayatı boyunca inşaat mühendisliğinin çelik yapı bölümüyle ilgilendiğini söyleyen Gürel, “Süreç içerisinde şunu öğrendim. En az iyi bir mimar kadar sizin de mimari bilmeniz şart. Mimar ne görmek istiyorsa onu yapmaya çalışın. Mimarları göz ardı etmeyin sakın. Siz de onlar kadar mimari bilgi sahibi olmaya çalışın” diye konuştu.

3 dil öğrenin
Mühendis öğrencilerin özellikle farklı yabancı dillere hakim olmaları gerektiğini kaydeden Gürel, “Görüyorsunuz dünyanın durumu iyiye gitmiyor. İşiniz zor. Dolayısıyla şimdiden İspanyolca, Fransızca ve Portekizce öğrenin. Çünkü çalışacağınız tek yer bu ülkeler kaldı” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.  Etkinlik sonunda, konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.
 

30 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 963 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU