Günün Tarihi:28 Şubat 2021

Asılsız ihbarın cezası 219 lira!


Sakarya Valiliği, 112 Acil Sağlık, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İhbar, 110 ALO Yangın gibi hatları gereksiz kullananların önüne geçmek için idari para cezası uygulaması başlattı. Bu kapsamda, asılsız ihbar yapanlara 219 lira para cezası uygulanacak.

Cezai işlem kararı

Sakarya Valiliği, son zamanlarda kamuya ait acil çağrı hatlarının maksat dışı aranması ve asılsız ihbar yapılması nedeniyle ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının zamanında karşılanmasının engellemesi üzerine, bu kapsamdaki kanun gereğince cezai işlemin devreye alındığını duyurdu.

Amaç; Caydırıcı olmak

Duyuruda ALO 112 (Acil Çağrı Merkezi), ALO 155, (Emniyet), ALO 156 (Jandarma), ALO 110 (Yangın İhbar) ve diğer “Acil Yardım ve İhbar Hatları”ndan gerçek ihtiyaç sahiplerinin zamanında yararlanabilmesi için asılsız ve gerçek dışı konularla bu hatları meşgul edenlerin vazgeçirilmesi için yasal bir yaptırıma tabi tutulmalarının caydırıcı nitelikte olacağı yer aldı.

Kabahatler Kanunu

Valilik açıklamasında, “Kamu Acil Yardım ve İhbar servislerini kasten, yersiz ve gereksiz yere meşgul eden, gerçek ihtiyaç sahiplerinin zamanında bu hatlara ulaşmasını ve yararlanmasını güçleştiren şahıslara 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi hükmü uyarınca (2016 yılı için) 219 TL idari para cezası uygulanacaktır” denildi. 

30 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 2174 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU