Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Büyük Zafer anlatıldı


Kaynarca Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Burak'ın davetiyle Kut’ül-Amare Zaferi konulu konferans düzenlendi.

Katılım
Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen konferansta, Sakarya Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Burak Çıtır, lise öğrencilerine Kut-ül Amare Zaferi’ni anlattı. Kaynarca Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kut’ül-Amare konulu konferansa Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Harbi, Şube Müdürü Yakup Altınkayak, Kaynarca Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Burak, Kaynarca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Göktaş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yenildiler
Kut‘ül Amare Zaferi’nin öneminin Çanakkale Zaferi’nden sonra İngilizlere karşı kazanılan ikinci zafer olmasından kaynaklandığını belirten Burak Çıtır, “135 Yıl boyunca hiç bir savaşta yenilmeyen, hiç bir savaşta kuşatma altına girmeyen İngilizler, Osmanlı tarafından önce Çanakkale’de sonra Kut ül Amare’de yenilmişlerdir. İngilizler burada yüz kızartıcı biçimde savaşmadan 13 bin 309 askeri ile teslim olmuşlardır. Bunların 13 General, 401’i subaydır. Büyük bir rakam bu. Kut’un bizim için bir zafer, İngilizler için hezimet olması bir ihtimal 1946’da ya da bir ihtimal 1952 tarihinde NATO’ya girişimizden sonra kutlanması müttefik olduğumuz gerekçesiyle İngilizler tarafından istenmediği için kaldırılıyor. 100’üncü Yılında yeniden hatırladık” diye konuştu.

Anlaşılır dille
Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin, bu tarihi zaferi sade ve anlaşılır bir dille anlattığı ve kendilerini bilgilendirdiği için Sakarya Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Burak Çıtır’a teşekkür etti.
 

5 Mayıs 2016 , Perşembe Bu haber toplam 905 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU