Günün Tarihi:2 Mart 2021

Çölyak hastaları yürüdü


Adapazarı’nda çölyak hastalığına dikkat çekmek üzere Çark Caddesi üzerinde hastalarında katılımı ile yürüyüş yapıldı.

Pankartlarla
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği Şubesi’nce organize edilen etkinlikte, kurum yetkilileri, çölyak hastaları ve sağlık çalışanları ellerinde taşıdıkları, "glutensiz hayat", "sağlığın yedeği yok", "glutensiz Sakarya", "hayata glutensiz bakıyoruz" yazılı pankartlarla Kent Meydanı’ndan Çark Caddesi mevkisindeki Engelsiz Kafe'ye yürüdü.
Sindirim rahatsızlığı
İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Yasemin Yılmaz, yaptığı açıklamada, çölyak hastalığının bağırsaklardaki sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına sebep olan, yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olduğunu söyledi.
Genetik hastalık
Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir proteinin neden olduğunu dile getiren Yılmaz, "Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bazen çölyak hastalığı, bir ameliyat, doğum sonrası, gebelik sürecinde, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi direkt çölyak hastalığı tablosuyla da ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığının literatürde çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı görülmüştür." diye konuştu.

11 Mayıs 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 781 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU