Günün Tarihi:23 Ocak 2021

‘Boğuluyoruz, can simidi lazım!’


Türkiye Şeker Kurumu’nun Şeker Fabrikası’na kestiği cezanın APEK’e kalması üzerine konuşan Başkan Ahmet Aya, “Biz boğuluyoruz, can simidi lazım. Vekillerimizle ikişer defa görüştüm. Biz derdimize çare olunmasını bekliyoruz. Yasa koyucuların da yanımızda o

Toplantı
Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) Başkanı Ahmet Aya ve yönetim kurulu üyeleri ile kooperatifin avukatı, Türkiye Şeker Kurumu’nun Şeker’e kestiği cezayı APEK’in ödemek zorunda kalmasını değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla Ramada Otel’de bir araya geldi.

Borçlar
Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK), 70 milyon 342 bin liralık cezayla karşı karşıya kaldı. 2005 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı, ancak borçları nedeniyle 2012’de Bank Asya’ya devrettiği Adapazarı Şeker Fabrikası’na, satış öncesinde Türk Şeker Kurulu tarafından kesilen toplam 70 milyon 342 bin liralık cezayı ödeme kararı çıkarıldı. Danıştay, ilk kesilen ceza olan 1 milyon 978 bin liranın 55 bin üyesi bulunan kooperatif tarafından ödenmesi yönünde karar verdi.

Para cezası
Adapazarı Şeker Fabrikası’nı yöneten APEK’e, o tarihlerde Eskişehir ve yöresinde pancar ektirdiği için Türk Şeker Kurulu tarafından 2008 yılında 1 milyon 978 bin lira, 2009 yılında 19 milyon 28 bin lira, 2010 yılında da 49 milyon 336 bin lira olmak üzere toplam 70 milyon 342 bin lira para cezası verildi.

Kota sorunu
2011 yılında AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan kota sorunu ‘Torba Yasa’ ile ortadan kaldırıldı. Torba yasanın yürürlüğe girmesiyle kesilen cezaların iptali için açılan davayı APEK kazandı. Ancak Şeker Kurumu kestiği cezaların ortadan kalkmasına itiraz etti. Danıştay, aradan geçen 4 yılın ardından cezalara ilişkin ilk kararını açıkladı. Kota arttırımını iptal etmeyen Danıştay, 50 bin üreticiyi ilgilendiren cezayı onadı.

Tarihi sorumluluk
Danıştay kararını basın toplantısıyla değerlendiren APEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, “Çiftçi fabrika üretime girsin diye yüzde 36’lı hissesini verdi. Pancar ekicileri kooperatifi üyeleri üstlerine düşen görevi fazlası ile ifa etti. En azından bu Sakarya’da öyle ya da böyle tütüyor. Biz tarihi sorumluluğumuzu yerine getirdik” dedi.

Baca tütüyor
Aya, “Şeker Fabrikası’nın yaşadığı o sıkıntılı süreçte siyasiler ‘Fabrikanın borçlarını sildik’ gibi açıklamalarda bulundular. Ben buna şaşırıyordum. Bu borç silindi de kooperatif hisseleri ne oldu? Çiftçinin hiç kabahati olmamasına rağmen hisseleri sıfırlandı. Fabrikanın tekrar bacası tütsün diye fedakarlıkta bulundu çiftçi, ama vekillerden bazıları ‘Fabrikanın borcunu sildik’ açıklaması yapıyor” dedi.

‘Affedilirdi’
Gerçeklerin konuşulması gerektiğini belirten Aya, “Bu benin konuştuklarım ancak 3. Dünya ülkelerinde olur. Hiç mi sesiniz duyulmadı derler. Bu ilin vekilleri nerede? Sakarya’da iktidar ve muhalefet vekilleri var, benim çiftçim ve söz konusu Pancar Kooperatifi. 2011 yılındaki yasa düzgün çıksaydı ve ekim alanları ile geçmiş cezalar affedilir cümlesi konulsaydı, Adapazarı Şeker Fabrikası hala kooperatifimizdeydi. Çünkü otomatik olarak kota artacaktı ve cezalar affedilmiş olacaktı” şeklinde konuştu.

‘Çare olunsun’
Kooperatifin geleceği için Sakarya milletvekillerinin üzerine düşen görevi yapmaları gerektiğini de ifade eden Aya, “Biz boğuluyoruz, can simidi lazım. Konu ile ilgili vekillerimizle ikişer defa görüştüm. Destek vermeyeceğiz de demiyorlar. Biz derdimize çare olunmasını bekliyoruz. Yasa koyucuların da yanımızda olması lazım. Yasa çıkarken destek olundu, ama yeterli değil. Uyarım bir destek oldu. 2011 yılında çıkan yasa, Adapazarı Şeker Fabrikası’nı rahatlattı, bize yaramadı” dedi.

‘Hak etmedik’
Aya, “Bizim başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Sakarya böyle enteresan bir yer. Pişmanlık duyuyoruz. Sağlığımızı bozduk. İkişer defa vekillerle görüştüm. Mustafa İsen, Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün’ün ağzına bakıyor. Şaban Dişli onlardan ayrı hareket ediyor. Herkes farklı hareket ediyor. Hasan Ali Çelik’le de görüştüm. 2016 yılında bir yasa değişikliği olacağını söyledi. Bu yasanın değişmesi gerekiyor. Vekillerimize de sorumluluk düşüyor. Bunlar şehrin vekilleri, bu işi üstlenmesi gerekiyor. Köylü ve çiftçiler için istiyoruz. Hak etmediğimiz bir ceza bu” ifadelerini kullandı.
 

16 Mayıs 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 918 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU